Nejstaršímu kulturistovi je 90 let a se cvičením nekončí. Naopak, svlékl se pro pánský magazín

90letý Jim Arrington se svlékl, aby dokázal, že každé tělo je dokonalé. S bodybuildingem začal jako 13letý a vášeň ho neopustila dodnes.

Jim byl ještě mladík, když vešel do obchodu a uviděl na obálce jakéhosi časopisu muže s velkými vyrýsovanými svaly. U majitele obchodu si ihned za 25 centů objednal výtisk knihy kanadského siláka George Jowetta a začal podle ní cvičit. Jako pomůcky využíval otcovo nářadí a během pár měsíců nabral pět kilo svalové hmoty. Výsledek tvrdé dřiny ho potěšil a tak ve cvičení pokračoval. No a nikdy nepřestal. Přestože má dnes 90 let a tělo mnohem křehčí než kdysi, stále zvedá činky.

Když začínal s posilováním, snil o tom, že jednou získá titul Mr. America. Postupem času si ale uvědomil, že k tomu nemá genetické predispozice. Od cvičení ho to však neodradilo, a to ani ve vyšším věku, kdy jeho kolegové se zvedáním činek končili. V roce 2018 mu Guinessova kniha rekordů udělila titul nejstaršího aktivního bodybuildera, a od té doby je Jim jeho držitelem.

Jim Arrington (90) při posilování paží. Zdroj: youtube.com

„Pokud se dožijete mého věku, zjistíte, že tělo je mnohem křehčí než v mládí,“ uvedl Jim v jednom z rozhovorů. „Musíte si dávat mnohem větší pozor a chovat se k němu opatrně. Hlavně šlachy mají tendenci se rychle poškodit. Před pár lety jsem si utrhl pravý biceps a mírně natrhl levý. Už prostě nemůžu provádět takové cviky jako kdysi. Člověk se tím ale nesmí dát odradit. Třeba se dále hýbat a cvičit.“

Jim Arrington je dnes se svým titulem nejstaršího aktivního kulturisty spokojen. Se smíchem tvrdí, že mu to tak trochu vynahradilo nesplněný sen o titulu Mr. America. Na ten neměl genetiku, ale vytrvalostí, disciplínou a dlouhověkostí dokázal dosáhnout „alespoň“ na zápis v Guinessově knize rekordů. Pravidelně se také účastní soutěží pro muže nad 80 let a snaží se přesvědčit organizátory, aby vytvořili kategorii pro muže starší 90 let. Směje se, že by v ní byl možná jediný.

Každé tělo je dokonalé

Trénuji v Mekce kulturistiky, v Gold’s Gym ve Venice. Vidím spoustu těl – když se s nimi srovnám, jsem nula. Ale ti lidé mě respektují za to, že jsem takový, jaký jsem, ve věku, v jakém jsem. Při tréninku se cítím skvěle. Trochu se napumpuju a v posilovně jsou lidé – nevedete s nimi dlouhé rozhovory, ale znají vás a respektují vás, protože jste tam každý den,“ řekl Arrington Gregu Prestovi z magazínu Men´s Health, pro který také nafotil akty svého vypracovaného těla.

V současné době cvičím rozdělenou sestavu. Tělo si rozdělím na tři části: Například v pondělí cvičím nohy. A střed těla, včetně břišních svalů, hrudníku a spodní a střední části zad ve středu. A v pátek pak dělám ramena a paže.

Fyzická síla pro mě není tak důležitá. Rád bych byl silný, ale mám velmi slabé kosti, vazy a všechno ostatní. Moje žena je v mnoha ohledech silnější než já, protože má mnohem větší ruce. Někdy nemohu něco otevřít nebo potřebuji sílu prstů, a ona to dokáže, podělil se Jim Arrington o zajímavost ze soukromí pro magazín Men´s Health.

Zdroj: menshealth.com. Náhledová fotografie: pressfoto z Freepik