Mladí lidé jsou dnes ohroženi rakovinou více než kdykoli předtím. Podle rozsáhlé analýzy se pravděpodobnost, že onemocnění bude diagnostikováno před 50. rokem věku, výrazně zvyšuje, čím je člověk mladší.
Například lidé narození v roce 1960 mají vyšší riziko onemocnění rakovinou před 50. rokem života než lidé narození v roce 1950. Odborníci se domnívají, že na vině jsou velké změny ve stravování a životním stylu průměrného člověka na Západě v posledních několika desetiletích. Patří sem zvýšená konzumace alkoholu, nedostatek spánku, konzumace velkého množství vysoce zpracovaných potravin, pití sladkých nápojů nebo kouření.
Je pravda, že příznaky rakoviny jsou velmi rozšířené a často se mohou maskovat za běžné nemoci, jako je nachlazení nebo chřipka. Jak uvádí deník The Sun, pokud se u vás objeví některý z těchto 11 příznaků, které podle Národní zdravotní služby (NHS) mohou být příznakem rakoviny, je vždy lepší být opatrný:
- Kašel, bolest na hrudi a dušnost
Kašel je přirozený reflex a je to způsob, jakým tělo čistí dýchací cesty v plicích od hlenu, bakterií a dráždivých látek. Většina kašlů se vyléčí během několika týdnů. Přesto může být přetrvávající kašel příznakem rakoviny plic, zejména pokud kouříte. Dušnost nebo bolest na hrudi mohou také znamenat zápal plic. Oba příznaky jsou však také velmi častými příznaky u pacientů s rakovinou plic.
- Změny ve vyprazdňování
Změny ve vyprazdňování nejsou nikdy příjemné a často nás mohou uvádět do rozpaků. Klíčové je však tento proces sledovat a uvědomovat si příznaky rakoviny střeva.
Podle charitativní organizace pro boj proti rakovině je rakovina tlustého střeva čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním ve Velké Británii a tvoří 11 % všech nádorových onemocnění. NHS uvádí, že více než 90 % lidí s rakovinou střev má jednu z následujících kombinací příznaků:
Přetrvávající změna ve vyprazdňování – častější stagnace s volnějšími, hladšími sousty a někdy bolestmi břicha.
krev ve stolici bez dalších známek hromadění (hemoroidy) – je tedy nepravděpodobné, že by příčinou byly hemoroidy.
bolesti břicha, nepříjemné pocity nebo nadýmání, které jsou vždy způsobeny jídlem – někdy vedou ke snížení množství snědeného jídla a úbytku hmotnosti.
Je důležité si uvědomit, že většina lidí s těmito příznaky nemusí mít rakovinu střev, ale patří mezi nejčastější příznaky s ní spojené.
- Krvácení
O nevysvětlitelném krvácení se vždy vyplatí poradit se svým praktickým lékařem. Může být příznakem mnoha onemocnění, například hemoroidů, pokud vycházejí z konečníku, nebo syndromu polycystických vaječníků, pokud vycházejí z pochvy.
Může však být také časným příznakem některých druhů rakoviny, například rakoviny tlustého střeva a dělohy. Se svým lékařem byste se měla poradit také v případě nevysvětlitelného krvácení, jako je např.:
krev v moči
vaginální krvácení mezi menstruacemi
vaginální krvácení rok nebo déle po menopauze (postmenopauzální krvácení).
krvácení z konečníku
vykašlávání krve
krev ve zvratcích
- Hrudky
Nález nové bulky v těle může být děsivý. Je důležité si uvědomit, že ve většině případů je neškodná. Mnohé bulky se objevují v důsledku kožního onemocnění, které způsobilo nahromadění přebytečného kožního mazu v pórech těla.
NHS popisuje, že měkké bulky nejsou tak závažné. Nacházejí se v tukové vrstvě kůže a při dotyku se mohou pohybovat a měnit tvar.
Rakovinné bulky lze naopak nahmatat zvenčí a mohou se objevit v prsou, varlatech, na krku, rukou a nohou. Bývají velké, tvrdé, na dotek nebolestivé a postupně rostou v průběhu týdnů a měsíců.
- Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
Hubnutí, i když se o to nesnažíte, je častým příznakem u lidí s rakovinou. Důvodem je, že rakovina může člověka od jídla skutečně odradit.
V závislosti na druhu rakoviny se lidé mohou cítit špatně, být neustále plní nebo je pro ně jídlo bolestivé. Úbytek hmotnosti je nejčastější u lidí s rakovinou plic a trávicího traktu, mezi něž patří rakovina jícnu, žaludku a slinivky břišní.
Pokud jste v posledních měsících výrazně zhubli, což nelze vysvětlit změnou stravy, cvičením nebo stresem, měli byste se také poradit s lékařem.
zdroj: NHS, The Sun, Titulní fotografie: Pixabay.com/Beeki