Zde jsou hlavní signály, které ukazují na začátek trombózy ve vašem těle

Trombóza je velmi nebezpečná záležitost. Vzniká především při poruše srážlivosti krve, kdy se v cévě nebo v srdci vytvoří krevní sraženina. Ta se může šířit po celém těle a zablokovat cestu krevního toku. Jak poznat trombózu na svém těle?

Bolest a otok nohou

Hlavním příznakem je bolest v dolních končetinách. Někdy je to jediný příznak, který lidé mají. K tomu se může přidat otok jednoho z kotníků. Nohy začnou otékat bez zjevné příčiny. V takovém případě musíte okamžitě navštívit lékaře, protože s největší pravděpodobností máte krevní sraženinu a trombózu. Lékař vás musí okamžitě vyšetřit a zahájit léčbu.

Červenofialové skvrny na kůži a zrychlený tep srdce

Pokud sraženina ucpe žílu, může být kůže na postiženém místě červená, fialová a horká na dotek. Jednou z nejčastějších komplikací při trombóze je plicní embolie. Mezi její příznaky patří především zrychlený tep. Je to proto, že se tělo snaží kompenzovat nedostatek kyslíku, který se dostává do těla. V takovém případě je třeba okamžitě přivolat pomoc.

Bolest na hrudi a dušnost

Příznakem embolie do plicní tepny může být také ostrá nebo bodavá bolest na hrudi. Bolest je velmi podobná srdečnímu infarktu, který může být také jedním z příznaků. Krevní sraženina totiž může ucpat i tepnu vedoucí k srdci. Dušnost je příznakem mnoha onemocnění. V kombinaci se zvýšenou dechovou frekvencí signalizuje srdeční infarkt nebo plicní embolii.

zdroj: clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/https://www.scientificanimations.com – https://www.scientificanimations.com/wiki-images/