Hnědá a bílá rýže – která je zdravější?

Možná jste slyšeli, že je hnědá rýže výživnější než ta bílá. Pojďme se ale podívat, jestli je mezi nimi opravdu tak velký rozdíl. 

Hnědá rýže je dietnější

Hnědá rýže obecně obsahuje o něco méně kalorií na porci než bílá rýže. Jeden šálek vařené hnědé rýže má 218 kalorií, zatímco vařená bílá rýže jich obsahuje 242. Pokud se tedy snažíte množství kalorií snížit, hnědá rýže je pro vás lepší volba, jak píše web Lifehacker.com.

Sacharidy a vláknina

Hnědá a bílá rýže jsou potraviny s vysokým obsahem sacharidů. Hnědá rýže obsahuje sacharidů více, přičemž vlákniny ale naopak méně.

Šálek hnědé rýže má 46 gramů komplexních sacharidů, včetně 4 gramů vlákniny. Oproti tomu jeden šálek bílé rýže obsahuje 53 gramů sacharidů, ale méně než 1 gram vlákniny. Vzhledem k tomu, že vláknina pomáhá zvýšit sytost, pomáhá při zdravém řízení hmotnosti a může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi, hnědá rýže je v tomto případě opět lepší volbou!

Fotka od Suzy Hazelwood z Pexels

Proteiny a tuk

Jak hnědá, tak bílá rýže jsou potraviny s nízkým obsahem tuku, a každá z nich obsahuje asi 4,5 gramu proteinu na jeden šálek. Jinými slovy, tyto dva typy rýže se v těchto živinách moc neliší.

Glykemický index

Hnědá rýže má nižší glykemický index (GI) než bílá. Průměrný index hnědé rýže je přibližně 50, přičemž u bílé rýže je GI 89. Potraviny s vyšším glykemickým indexem tak mají tendenci rychle zvyšovat hladinu cukru v krvi. Nižší GI potraviny, mezi které se hnědá rýže řadí, tedy nezpůsobují zvýšení hladiny cukru v krvi a pomáhají vám se cítit sytě po delší dobu. Při hubnutí je tedy hnědá rýže správnou volbou!

Kdo je vítězem?

Oba druhy rýže jsou ve vašem jídelníčku zařazeny správně. Pokud ale zrovna dbáte na denní příjem kalorií nebo vlákniny, která napomáhá lepšímu trávení, hnědá rýže je v tomto případě o něco zdravější volbou

Zdroj: www.lifehacker.com. Náhledový obrázek: freepik z Freepik