Zimní střediska a možnosti sportování

Máte v plánu vyrazit na zimní dovolenou? Pokud ano, tak vězte, že naše zimní sportovní střediska nabízejí rekreantům nejen dobře značené turistické stezky, kvalitní běžecké a sjezdové lyžařské tratě, pohodlné vleky a lanovky, ale také skvělé ubytování a restaurační služby, a to vše na skvělé úrovni.

Slovensko je překrásná země a je přímo poseté zimními středisky, která rekreantům nabízejí v krásných horských oblastech stovky kilometrů běžeckých a sjezdových tratí, sáňkařské a bobové dráhy, moderní kluziště a různé sportovní atrakce – od psích spřežení, přes sněžné skútry, až po paragliding. Je známou skutečností, že mezi nejoblíbenější zimní sporty patří zimní turistika, běh na lyžích, skoky na lyžích, snowboarding a sáňkování. Zimní sportovní střediska najdete na Štrbském plese a Donovalech, v Tatranské Lomnici, Starém Smokovci, Ružomberku, Jasné, Ždiaru, Čertovici, Roháčích a na mnoha jiných místech po celém Slovensku, kde si můžete zimních radovánek užít do sytosti.

Zodpovědný lyžař rovná se kvalitní výbava

Pokud patříte ke statisticky nejsilnější skupině sportovců, kteří holdují lyžování a právě se chystáte na dovolenou, tak vězte, že podcenit přípravu se nevyplatí. Na hory je moudré se dobře připravit, dobrou otázkou tedy je, co sbalit do kufru a jak se na lyžování obléknout? Většina sportovců dobře ví, že nejen dámské a pánské lyže, lyžařské hůlky či lyžáky jsou pro lyžaře nenahraditelné, ale je to také oblečení, které hraje podstatnou roli, abyste se na horách cítili dobře a mohli si tak užívat lyžování plnými doušky. Lyžař na svahu potřebuje kromě sportovní výstroje i kvalitní lyžařské oblečení, které jen tak lehce vítr neprofoukne a sníh nepromočí – vřele doporučujeme funkční materiály. Všechny zimní lyžařské svršky musí být proto nepromokavé a mít správný poměr zateplení a prodyšnosti. Lyžařské bundy a oteplovačky by měly mít vodní sloupec nad 5000 milimetrů a musí být nejen vodě, ale také větru odolné. Komfort lyžařské větrovky zvyšuje také kvalita gumiček kolem zápěstí a kvalita spodního lemu. Také zipy, nejlépe kovové, kapuce a dostatečný počet praktických kapes. Dámské i pánské lyžařské kalhoty by měly být opatřeny protisněhovými manžetami, které zabrání průniku sněhu dovnitř bot, což jistě při dlouhodobém pobytu na horách oceníte.

Nepodceňte výběr správného oblečení na svah

Oblečení lyžaře na svahu se má ideálně skládat z funkčního spodního prádla, střední vrstvu má tvořit tričko nebo rolák, svrchní vrstvu bunda a kalhoty. U vrchního oblečení je třeba obzvlášť dbát na tepelnou izolaci, nepromokavost a prodyšnost. Materiály s membránou disponují ideální kombinací paropropustnosti a odolnosti vůči vodě a vlhkosti. Kvalitu materiálu lze poznat jednoduše – když svršky zmoknou, voda do nich nevsákne a zůstanete v suchu a v tom správném komfortu. Pro komfort lyžaře je ovšem velmi podstatný také výběr čepice a lyžařských rukavic. Ty je třeba volit podle materiálu a střihu a zde máte také na výběr – buď prstové nebo palčáky. Prstové rukavice nebrzdí hbitost rukou a palčáky jsou hřejivější. V obou případech je však vhodná vícevrstvá konstrukce, která neomezuje jemnou motoriku rukou, což se Vám při sjezdu bude určitě hodit.      

zdroj fotka: dreamstime.com