Velká Británie po brexitu: Jak cestovat a poznávat – vízum, doklady, pojištění, řidičák

Loučení Britů se zbytkem kontinentu se stalo skutečností. Jako cestovatele nás především zajímá, zda a za jakých podmínek bude možné vycestovat do Anglie, Walesu, Skotska nebo Severního Irska. Co se po brexitu změnilo a do jaké se nám Evropanům ztížilo cestování po Spojeném království.

Právní změny týkající se migrace

Po skončení přechodného období a vstupu v platnost úplného brexitu došlo v britském právu k mnoha změnám. To platí zejména pro migrační právo. Od nynějška bude přístup na trh práce ve Velké Británii velmi obtížný, dozvíte se na webu Naszeszlaki.pl.

Díky členství v Evropské unii jsme si zvykli na to, že si můžeme sbalit kufr prakticky kdykoliv a jet, kam chceme. Na místě, které jsme si vybrali jako cíl, můžeme zůstat, jak dlouho chceme. Můžeme přijmout práci, založit firmu atd. Od 1. ledna 2021 se toto privilegium již nevztahuje na Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Od této chvíle bude mít Spojené království bodový imigrační systém podobný tomu v Austrálii. K cestě na ostrovy tedy budete potřebovat vízum nebo statut rezidenta.

Cestování – co se změnilo po brexitu

Brexit, tedy odchod Velké Británie ze struktur Evropské unie, neznamená, že se ostrovy náhle staly nedostupnými. Turisté a lidé se zájmem o britskou historii a kulturu zde jsou stále vítáni.

Na co nezapomenout při návštěvě VB

V médiích se hodně mluví o složitém procesu, který čeká každého, kdo chce zemi Avalonu navštívit. Mnoho z toho, co slyšíme, je pravda, ale to platí pouze pro lidi, kteří chtějí na Britských ostrovech zůstat déle. Zejména ti, kteří se zde chtějí usadit, přijmout práci, začít studovat nebo podnikat.

Na rozdíl od nich budou moci cestovatelé a turisté prozkoumat ostrovy bez větších problémů, alespoň to deklaruje britská vláda.

Současná – nová – situace vyvolává mnoho otázek. Některé z nich k nám přicházejí od našich čtenářů. Níže proto naleznete odpovědi na své otázky.

Potřebné dokumenty ke vstupu do Spojeného království je potřeba si zajistit předem v České republice. Fotka od freephoto z Freepik

Turistické vízum do VB

Ke vstupu do Spojeného království za turistickými účely budete potřebovat příslušné vízum. Vláda Spojeného království však oznámila, že obyvatelé EU, kteří chtějí navštívit ostrovy na méně než šest měsíců, nebudou vízum potřebovat.

To staví obyvatele EU do privilegovaného postavení, protože neevropští turisté budou muset před vstupem do Spojeného království stále žádat o turistické vízum.

Během pobytu samozřejmě nemůžeme legálně pracovat. Můžeme jet na návštěvu a setkat se s rodinou a přáteli. Můžeme zde také absolvovat krátkodobé studium nebo tento čas věnovat podnikání. U toho druhého je však třeba být obezřetný a předem si ověřit, o jaké druhy podnikání jde.

Použití občanského průkazu při překračování hranic VB

Po odchodu z EU již Spojené království nebude akceptovat národní průkazy totožnosti jako formu dokladu totožnosti. Týká se to nejen obyvatel EU, ale i celého EHP (Evropského hospodářského prostoru) a Švýcarska, se kterými po brexitu vypršely veškeré právní a ekonomické dohody.

Výjimkou jsou lidé, kteří se usadili ve Velké Británii. Pokud se dá věřit členům britské vlády, právo používat ID kartu mají konečně také rodinní příslušníci lidí, kteří získali status usedlíka (settled status) nebo předběžný status usedlíka (pre-settled status).

Ať tak či onak, cestující vstupující do Spojeného království by měli mít pro své vlastní pohodlí a bezpečnost platný cestovní pas. Stejně to funguje i obráceně, což se vyplatí přečíst na příslušných vládních webech.

Každopádně v případě jakýchkoliv pochybností a ve všech extrémních a naléhavých případech vám doporučujeme zkontrolovat si nejnovější předpisy na vládních stránkách. Nespoléhejte na to, co lidé píší na fórech, protože nějakou dobu se bude migrační zákon velmi často měnit.

Zdravotní pojištění před cestou do VB

Současný zákon, který vstoupil v platnost s brexitem, říká, že se musíte zdravotně připojistit. Platnost Evropského průkazu zdravotního pojištění (EPZP) vypršela k 1. lednu 2021.

Doufáme, že dojde k dohodě a zdravotní pojištění bude v budoucnu opět fungovat. Velmi usnadňuje život a umožňuje vyhnout se stresu během výletů a cestování.

Evropský řidičský průkaz ve VB

V současné době můžete ve Spojeném království řídit s mezinárodním řidičským průkazem. Opačně je to stejné. Lidé, kteří mají pouze britský řidičský průkaz, budou časem nuceni jej vyměnit za mezinárodní verzi, pokud chtějí cestovat po Evropské unii.

Další informace pro pohyb a pobyt turistů po Spojeném království vám přineseme v příštím článku.

Zdroj: naszeszlaki.pl. Náhledová fotografie: Image by jcstudio z Freepik