3 600 let stará červená rtěnka objevená v Íránu je nejstarší, jaká kdy byla nalezena

Rtěnka byla objevena v oblasti Jiroft v provincii Kermán v jižním Íránu.

Červená rtěnka byla objevena v oblasti Jiroft v jihovýchodním Íránu. Podle studie o rtěnce, která byla zveřejněna v časopise Scientific Reports, se starověký make-up a další artefakty poprvé objevily v roce 2001, kdy se řeka Halil rozvodnila přes několik pohřebišť ze 3. tisíciletí př. n. l. a vynesla na povrch pohřby bohaté na artefakty.

Přestože místní obyvatelé místo vyrabovali, rtěnka se dostala do místního muzea. Skládá se z lahvičky připomínající současné tuby rtěnky a obsahuje načervenalou látku vyrobenou z minerálů, jako je hematit, ztmavlou manganitem a braunitem, a malé množství galenitu a anglesitu.

Barva a vosková hmota 3 600 let staré rtěnky není nepodobná receptům na současné rtěnky. A autoři studie předpokládají, že jeho majitel by ho používal v podstatě stejným způsobem, jako to dělají lidé dnes.

„Štíhlý tvar lahvičky a omezená tloušťka naznačují, že mohla být pohodlně držena v jedné ruce společně s rukojetí měděného/bronzového zrcadla, takže druhá ruka mohla být volná pro použití štětce nebo jiného druhu aplikátoru,“ vysvětlili autoři studie v časopise Scientific Reports.

Ačkoli autoři studie poznamenávají, že „přesná provenience“ rtěnky zůstane neznámá, vzhledem k rabování, ke kterému došlo, jsou přesvědčeni, že pochází z místní civilizace doby bronzové, pravděpodobně starověké Marḫaši.

To znamená, že otázky ohledně toho zůstávají. Komu patřila rtěnka? Naznačuje to, že rtěnka byla vynalezena ve starověkém Íránu? Na tyto otázky je prozatím těžké odpovědět. Objev však vrhá světlo na lidi starověkého Íránu z doby bronzové – jejich roli ve společnosti a na to, jak mohli používat make-up.

Zdroj: Allthatinteresting, Titulní obrázek: Pixabay.com/Pexels