Záhadná nemoc dýchacích cest se rychle šíří mezi psy v USA

Stovky psů po celých Spojených státech onemocněly záhadnou infekcí dýchacích cest, jakou veterináři dosud neviděli.

Od poloviny srpna obdrželo oregonské ministerstvo zemědělství (ODA) od veterinářů více než 200 kazuistik. Případy se objevily také v dalších státech, jako je Colorado, Illinois, New Hampshire a Nevada.

Zdá se, že nemoc způsobuje příznaky podobné psincovému kašli, jako je výtok z nosu, horečka, letargie, ztráta chuti k jídlu nebo kašel, a přesto trvá mnohem déle, než je typické pro infekce dýchacích cest u psů, obvykle mezi šesti a osmi týdny.

Nemoc zřídka progreduje do akutního zápalu plic, ale v některých extrémních případech vede k úmrtí.

Zůstává nejasné, zda všechny případy hlášené v celé zemi pocházejí ze stejného nakažlivého patogenu a zda je tento patogen virus nebo bakterie.

Podle úředníků v Oregonu se nezdá, že by antibiotika proti němu fungovala tak účinně, ale je možné, že pokud se jedná o bakterii, zmutovala způsobem, který odolává běžným antibiotikům.

Ředitelka pro komunikaci ODA Andrea Cantu-Schomus řekla Americké asociaci veterinárních lékařů (AVMA), že „na základě epidemiologie případů hlášených v tomto okamžiku se zdá, že případy sdílejí virovou etiologii, ale běžné respirační diagnostické testy byly z velké části negativní“.

Infekce dýchacích cest u psů mohou být způsobeny nejméně devíti různými bakteriemi a viry. Zatímco majitelé psů mohou být touto nejnovější nemocí znepokojeni, ODA radí „spíše opatrnost než obavy“.

zdroj: ScienceAlert, Titulní obrázek: Pixabay.com/isakarakus