Co Češi nevědí a dělají chybu: Chorvatsko vlakem se vyplatí navštívit na podzim i v zimě

Chorvatsko však má co nabídnout i během posledních měsíců v roce. Právě pozdní jaro a podzim jsou považovány za nejlepší období k návštěvě země. Způsobeno to je tím, že teplota moře je stále příjemná a dny slunečné.

Výhodou je, že pláže jsou prázdnější a celý pobyt je proto klidnější. V tomto období je také nejlepší doba pro cykloturistiku, turistiku nebo návštěvu národních parků, které jsou považovány za klenot Chorvatska. Menší problém je i se sháněním ubytování, které je nejen dostupnější, ale také značně levnější.

Leden je v zemi považován za nejchladnější měsíc, a přestože koupání v moři možné není, má co nabídnout. Za zmínku stojí například galerie a muzea, kterých je Záhřeb plný.

V únoru je počasí stále chladné a větrné, ale ani to neodrazuje turisty od návštěvy země. Důvodem je především karneval v Rijece. Ten je označován za největší a zároveň nejdivočejší prohlídku kostýmů v Chorvatsku. Na festivalu nechybí chutné jídlo a dobrá hudba.

Cesta vlakem do Chorvatska jasně a stručně

Žluté vlaky Student Agency převážejí turisty do Chorvatska 3x týdně mimo sezonu (květen, červen, září) a v létě každý den (červenec a srpen). Jízdenky je už teď možné rezervovat přímo na stránkách společnosti RegioJet. Za cestu zaplatíte od 790 Kč. Vlak je přímý, nikde nepřesedáte. Cesta trvá 14-20 hodin a jede se přes noc. Navazující autobusy vás dopraví až k vybranému hotelu (celkem do 52 letovisek).

Hradby starobylého Dubrovníku. Fotka od Patricia Jekki z Unsplash

Rozvoz od vlaku po celé riviéře i okolních států

Z chorvatských vlakových zastávek RegioJet zajišťuje další rozvoz autobusy. Turisté se tak mohou dostat kamkoliv v rámci chorvatské riviéry a dokonce až do některých letovisek v Černé Hoře i Bosně a Hercegovině.

Kapacita omezená, neváhejte

Vlaky mají kapacitu 650 osob. Určitě se tak nevyplatí moc váhat, protože čím větší předstih, tím nižší cena jízdenky. V létě mohou být vlaky vyprodané i týdny dopředu. Přímé vlaky pojedou od začátku června do konce září. Mimo sezónu (květen, červen, září) budou vlaky z Prahy vyrážet v úterý, pátek a neděli (ne každou). Zpět pojedou v pondělí, středu (ne každou) a sobotu.

Jízdenky na vlak do Chorvatska začínají na ceně 790 Kč. Cena v čase roste – s naplněním kapacity vlaku. Dosáhnout může až dvojnásobku. Zpáteční jízdenka je jednoduchým dvojnásobkem ceny jednosměrné bez slevy. S ohledem na stejnou obsazenost vlaku v obou směrech.

Zkušenosti a rady na cestu vlakem

Pohodlí: lůžková úprava, umyvadlo, sprcha, jídelní kout, palubní kavárna, klimatizace – dle recenzí na Rexter.cz čekejte spíš horší než lepší služby. Bezpečnost: nehrozí autonehoda, závada na autě, zácpa na dálnici. Občerstvení: společnost slibuje kávu a sladké pečivo. Dle zkušeností z loňského roku, si raději zabalte svačinu vlastní, píše Rexter.cz.

V první řadě je třeba určit si, co od dovolené očekáváme. Jedeme za odpočinkem a sluncem, nebo dobrodružstvím a příjemným počasím? 

Levnější ubytování chytře a o pár kroků dál

Hlavní sezóna v Chorvatsku je synonymem vysokých cen. Těm se však dá také předejít. Trávit dovolenou v luxusních resortech je podle mnoha lidí zbytečné, když mají na dosah čiré moře. Služby platformy Airbnb jsou ve většině případů cenově dostupné, což ovšem neznamená, že nejsou kvalitní, a v mimosezóně jsou ještě vhodnější.

Pro turisty je také lákavé zůstat v centru města, ale to se pojí s dalšími výdaji, kterým lze předejít. Je důležité rozhodnout se, zda se člověk obětuje ak moři se projde, nebo si připlatí a bude mít moře na dosah ruky.

Skvělým příkladem je podle turistického průvodce Lonely Planet město Dubrovník. Místo toho, abys zůstal ve Starém Městě nebo těsně za městskými hradbami, dívej se dále směrem na Gruž nebo Babin Kuk. Tyto části jsou sice dál, ale jsou snadno dostupné autobusy.

Zdroje: www.lonelyplanet.com, www.rexter.cz, www.startitup.sk. Náhledová fotografie: Klemen Lorber z Unsplash: Záliv Smarska na chorvatském ostrově Hvar.