5 + 1 tipů jak najít naději i v době temna

Celosvětová pandemie dostala každého z nás. Když ne fyzicky, tak psychicky. Každý z nás čelil strachům, nebo dokonce zažil ekonomickou nejistotu. Jak si i v temných časech udržet světélko naděje?

Věnujte se pouze dechu

„Když jsme ve stresu nebo v napětí, dýcháme povrchněji,“ tvrdí Roseann Capanna-Hodge, pediatrička z Ridgefieldu v Connecticutu. „Nadechněte se zhluboka a věnujte se pouze této aktivitě. 4 vteřiny věnujte nádechu, 7 vteřin dech podržte, 8 vteřin vydechujte. Vaše tělo a mysl se uvolní,“ dodává.

Spojte se s lidmi, které máte rádi

Pokud už cítíte, že vás strach opustil, opět se vydejte za svými blízkými. Spojit se ale můžete i přes video hovor. Povídejte si pravidelně nejen o povrchních věcech, ale také o svých pocitech. Sdílejte svůj život a naslouchejte tomu, co lidé říkají vám.

Co byste řekli na přátelskou procházku v parku? 
Fotka od NomeVisualizzato od Pixabay.
Co byste řekli na přátelskou procházku v parku?
Fotka od NomeVisualizzato od Pixabay.

Pohybem k čisté mysli

Pokud vám to váš fyzický stav dovoluje, cvičte. Tento dokonalý bojovník proti stresu nikdy nezklame. Pusťte si oblíbenou hudbu a dejte si do těla. Cvičte, tančete, zpívejte si, radujte se z obyčejného všedního dne a písně, kterou máte rádi.

Pocit viny hoďte do koše

„Cítit se provinile proto, že neděláte vše pro věc, pro kterou jste zapáleni, to nemá žádný smysl“, tvrdí Siobhan D. Flowers, licencovaný psychoterapeut z Dallasu a profesor na New York University. „Není přeci potřeba, aby byl každý v první linii. Můžete pro svou věc dělat patřičné kroky pouze ve své komunitě. Buďte tam, kde je vaše pole působnosti.“

Přestaňte se pořád soudit. 
Fotka od Mdesigns z Pixabay.
Přestaňte se pořád soudit.
Fotka od Mdesigns z Pixabay.

Příroda z vás vytáhne stres

Příroda nás dokáže transformovat. Psycholog Renee Exelbert došel k názoru, že příroda vytváří pocit klidu, celistvosti a krásy. Pobyt v přírodě dokáže snížit hladinu stresového hormonu.

V dnešní době je také nutné aktivně procvičovat pozitivní přístup k životu. Hledejte cokoliv pozitivního okolo sebe. Obklopte se květinami, dopřejte si komediální seriál, věnujte pozornost dobrým zprávám. Někdo se usilovně snaží na vás vyvíjet tlak a vyvolávat ve vás strach? Řekněte jasné NE. Obraťte svou pozornost jiným směrem.

Zdroj: www.thehealthy.com. Náhledový obrázek: Gettyimages