S postupným uvolňováním se zdá, že se budeme opět moci shledat se svými blízkými a obejmout je. Konec videohovorům! Co s námi objetí dokáže udělat? Vědci potvrdili, že dokáže nejen snížit pocit osamělosti, ale také posílit fyzické a duševní zdraví.
Snížení samoty
Britský úřad pro národní statistiku zveřejnil údaje, které shromažďoval v dubnu a květnu loňského roku. Z nich vyplývá, že více než třetina lidí uvedla, že jejich dobrý pocit ze života byl ovlivněn pocitem osamělosti za poslední dny, kterým lidem během první fáze lockdownu čelili. Objímání tak dokáže přispět zejména zranitelným skupinám, kterými jsou starší lidé a pečovatelé. Právě ti zažívali nejvíce osamělosti a izolace.
Boj proti úzkosti
V posledních měsících vzrostl počet případů, kdy lidé trpí úzkostmi a depresí. Britská charita uvedla, že více než dvě třetiny dospělých vykazují potíže s duševním zdravím, které se zhoršilo během lockdownů. I obyčejné objetí dokáže být léčivé a uzdravující a napomáhat v boji s některými z duševních potíží, které po sobě pandemie zanechala.
Výhody pro fyzické zdraví
Nejen psychika, ale i fyzické zdraví dokáže profitovat z objetí. Studie publikované v Biologické psychologii uvádí, že zkoumané ženy, které se často objímaly, měly poté nižší krevní tlak a větší hladiny oxytocinu, známého hormonu lásky. Carnegie Mellon University zase přišla na to, že objímání a sociální podpora svého okolí dokáže podpořit v boji proti stresu, depresi, nachlazení i virům.
„Příležitosti pro opětovný kontakt s člověkem a spojení s někým jiným jsou obrovské,“ říká Dr. Shungu Hilda M’gadzah z Inclusion Psychologists.
Zdroj: independent.co.uk. Náhledová fotografie: Gettyimages