Víte, jak přírodní formou zvýšit testosteron?

Testosteron je mužský pohlavní hormon, ale v malém množství se syntetizuje také u žen. Tvoří se ve varlatech a částečně v kůře nadledvinek. Během puberty hladina tohoto hormonu u chlapců stoupá a vyvolává růst pohlavních orgánů, vývoj sekundárních pohlavních znaků a mužský typ sexuální orientace. V dospělosti je testosteron potřebný k udržení normální funkce pohlavních orgánů.

Proč je jeho hladina důležitá?

Jak jsme zmínili, jedná se o pohlavní mužský hormon. Při snížené hladině mohou nastat různé komplikace spojené s funkcí varlat, s kostmi (zejména s jejich denzitou), libidem a celkovou vitálností a sexuálním zdravím.

Hladina by se měla pohybovat v normálních hodnotách. Pro organismus není dobrá ani nízká a naopak ani příliš vysoká hodnota hladiny testosteronu.

Silový trénink a testosteron

Během silového tréninku dochází k vyplavování testosteronu, což má příznivý vliv na růst svalové hmoty. Účinkem testosteronu dochází také k vytváření tělových bílkovin ak podpoře růstu svalové hmoty, což způsobuje výrazný anabolický efekt. Silový trénink je tedy skvělou formou jak hladinu testosteronu zvyšovat a udržovat. Toto platí i pro muže ve vyšším věku, protože věkem hladina testosteronu výrazně klesá.

zdroj: Shutterstock

Strava a testosteron

Dalším aspektem jak zvýšit produkci testosteronu je pomocí úpravy naší stravy. Testosteron je v těle syntetizován z cholesterolu. Důležité je proto přijímat dostatek zdravých tuků ve stravě.

Některé studie naznačují, že nízkotuková strava snižuje hladiny testosteronu. Naopak strava s vysokým obsahem tuku a bílkovin zvyšuje hladiny testosteronu.

Dokonce z tuků mají pravděpodobně větší vliv na zvýšení hladiny testosteronu nasycené mastné kyseliny. Kromě toho nadváha zvyšuje produkci estrogenu a snižuje tvorbu testosteronu. Typickým znakem jsou proto u obézních mužů tvz. ženská prsa.

Vitamin D

Nízká hladina vitamínu D je spojována s poklesem hladiny testosteronu. Vitamin D patří k nejvíce deficitním vitamínům ve světě. Proto je třeba doplňovat vitamín D a pravidelně se vystavovat slunečnímu záření.

Alkohol

Po konzumaci alkoholu se hladina testosteronu sníží velmi rychle, výrazné snížení nastane již do 30 minut. Vyšší množství přijatého alkoholu může způsobit problémy s funkcí varlat. V případě pravidelného příjmu alkoholu hrozí vznik atrofie varlat.

Spánek

Kromě stravy a pohybu je neodmyslitelnou součástí zdraví také spánek. Kvalita spánku výrazně ovlivňuje hladiny testosteronu. Spánek, který trvá méně než 5 hodin je spojován s redukcí hladiny testosteronu o 10 – 15%. Obecně se doporučuje 7 – 8 hodin kvalitního spánku.

zdroj: Shutterstock

Tribulus terrestris

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je rostlina, která je často spojována se zvyšováním hladiny testosteronu. V tradiční čínské, řecké ale i indické medicíně se využíval k léčení neplodnosti, impotence a erektilní dysfunkce. Avšak meta-anaylza ukázala, že nezvyšuje hladiny testosteronu, ale zajišťuje zdravou hladinu testosteronu v organismu. Může zvýšit libido, chuť na sex a produkci spermií, z čehož mohou profitovat právě muži ve starším věku.

Titulní obrázek: Shutterstock