5 super zdravých semínek, která by neměla chybět ve vašem jídelníčku

Semena jsou skvělým zdrojem vlákniny. Obsahují také zdravé mononenasycené tuky, polynenasycené tuky a mnoho důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů. Pokud jsou semena konzumována jako součást zdravé výživy, mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, cholesterol a krevní tlak, popisuje web Health Cleveland Clinic.

Lněná semínka

Lněná semínka jsou skvělým zdrojem vlákniny a omega-3 tuků, zejména kyseliny alfa-linolenové. Omega-3 tuky jsou však obsaženy ve vláknitém vnějším obalu semen, které lidé nemohou snadno strávit. Proto, pokud chcete zvýšit hladinu omega-3, je nejlepší jíst lněná semínka, která byla namleta, dozvíte se na Health.clevelandclinic.org.

Chia semínka

Chia semínka jsou dobrým zdrojem omega-3 tuků a jsou účinná při snižování hladiny cukru v krvi a snižování rizikových faktorů srdečních chorob.

Konopná semínka

Konopná semínka jsou skvělým zdrojem bílkovin a obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Konopný olej může pomoci snížit příznaky ekzému a jiných chronických zánětlivých stavů.

Dýňová semínka

Dýňová semínka a dýňový olej jsou dobrými zdroji mononenasycených a omega-6 tuků a mohou pomoci zlepšit zdraví srdce a příznaky poruch močení.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka obsahují vysoké hladiny mononenasycených a omega-6 tuků a mohou pomoci snížit zánět a hladinu cholesterolu, informuje portál healthtime.com.

Semena jsou skvělým zdrojem zdravých tuků, rostlinných bílkovin, vlákniny a antioxidačních polyfenolů. Kromě toho mohou pomoci snížit riziko některých onemocnění. Zejména lignany v určitých semenech mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu a riziko rakoviny. Semínka se hodí přidat do salátů, jogurtů, ovesných vloček a smoothies a mohou být snadným způsobem, jak přidat zdravé živiny do vašeho jídelníčku.

Zdroje: Healthclevelandclinic.org. Gratse.com, healthtime.com, Timesofindia.Indiatimes.com, Titulní fotografie: Pixabay/ivabalk