Salát z červené řepy, sťavnatý steak a cheesecake: Připravte pro svou lásku zdravé valentýnské menu!

Svátek svatého Valentýna tradičně patří zamilovaným. Tento svátek se k nám dostal z anglosaských zemí. Jeho nedílnou součástí jsou kromě projevů vzájemné náklonnosti romantické večeře při svíčkách.

Letos však tento svátek připadá na pracovní den. Zamilovaní moc času na sebe mít nebudou. Mohou však tento svátek lásky společně oslavit v nejbližším volném dni. Jak udělat tento svátek nezapomenutelným? Oslavte ho zdravě.

Několik slov o svatém Valentýnovi

Svatý Valentýn byl kněz v době vlády římského císaře Claudia II. Tento císař zakazoval svým vojákům se ženit. Měl totiž obavy, že by zůstali doma s rodinami. Statečný kněz Valentýn však zamilované páry tajně oddával. Za tento svůj čin byl zatčen a dne 14. února popraven. Na jeho počest vznikl svátek zamilovaných, který nese jeho jméno.

Největší dar – přítomnost jeden druhého

Na svatého Valentýna si zamilovaní dávají různé dárky. Tím největším je však přítomnost předmětu své lásky, tedy svého partnera či partnerky. Užijte si proto tento svátek spolu. Sdílejte společně své zájmy, jděte například společně na výlet, zasportujte si spolu nebo vyrazte za kulturou, tancem…

Valentýnská večeře ve dvou, Foto z Pixabay

Ke zdravé oslavě patří zdravá strava

Večer si společně připravte něco dobrého na zub. Nejlépe chutná jídlo připravené s láskou. Zapomeňte na tučná a přeslazená jídla. Strava má nejen dobře chutnat, rovněž má být lehká, plná bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.

Tip na zdravou valentýnskou večeři

Červená řepa s dresinkem a kozím sýrem

Jako předkrm se hodí červená řepa s dresinkem a kozím sýrem. Pro její přípravu budete potřebovat ½ červené řepy, 15 ml olivového oleje, 2 čajové lžičky medu, 2 čajové lžičky jablečného octa, sůl, 150 g kozího sýra a hrst rukoly na ozdobu. Červenou řepu uvaříte a necháte vychladnout. Mezitím si z oleje, medu a octa připravíte dresink. Vychladlou řepu nakrájíte na kousky, přidáte kousky sýra, polijete dresinkem a ozdobíte rukolou.

Hovězí steak s dipem

Vezměte dva steaky z vyzrálého hovězího masa a zprudka je opečte v pánvi po obou stranách. Mezitím předehřejete troubu na 180°C. Prudce opečené mas přendáte do pekáčku a vložíte do trouby. Pečete, odkud nebude maso na dotyk pružit. Po upečení necháte maso chvíli „odpočinout“. Pokud byste ho hned podávali, po zakrojení by z něho vytekla spousta šťávy.

Než se maso upeče, můžete si připravit dip smícháním tří polévkových lžic zakysané smetany, jedné polévkové lžíce olivového oleje, utřeným česnekem dle chuti, šťávou z citrónu, solí a pepře. Lze přidat také čerstvé nasekané bylinky. Vhodný je rozmarýn, tymián nebo nať petržele. Podávejte s upečenými brambory ve slupce a dipem. Skvělým doplněním jídla je červené víno.

Čokoládový cheesecake

Sladkou tečkou za romantickou večeří ve dvou může být čokoládový cheesecake. Na 6 porcí tohoto dezertu budete potřebovat 50 g ovesných vloček, 25 g vlašských ořechů, 25 g másla, 1 a ½ polévkové lžíce medu, 1 balení ricotty, 1 vejce, 2 polévkové lžíce 100% kakaa, polovinu hořké čokolády (80% a více), olivový olej a maliny na zdobení.

Formu na pečení vymažete olejem nebo použijete pečicí papír. Troubu předehřejete na 180°C. Smícháním ovesných vloček, vlašských ořechů, ½ lžíce medu a rozpuštěného másla vytvoříte korpus. Dejte ho na zhruba 10 minut péci. Potom ho vyndejte a nechte vychladnout. Mezitím oddělte bílek od žloutku a vyšlehejte žloutek. Postupně přidávejte med, kakao a ricottu. Jakmile bude směs hladká, vyšlehejte bílek a opatrně ho vmíchejte do směsi. Vše vylijte na korpus a dejte zhruba na půl hodiny péci do vyhřáté trouby.

Polevu připravíte rozpuštěním čokolády ve vodní lázni, do níž zamícháte olivový olej. Polevou polijete upečený cheesecake, ozdobíte ho malinami, necháte chvíli odpočinout a můžete servírovat.

Zdroj: Nutriční terapeutka Evžena Janovská, Náhledový obrázek: Gettyimages