5 zajímavostí o lidské řeči, které jste možná nevěděli. Například, že hlasivky jsme zdědili po rybách

To, co dělá lidskou komunikaci tak vyspělou ve srovnání s ostatními savci, je, že dokážeme ovládat svůj hlas. Hlas používáme jako základní komunikační nástroj. Vědci se proto rozhodli tento zázračný prvek prozkoumat a výsledky jejich práce jsou opravdu překvapivé a zajímavé.

Lidé zdědili hlasivky po rybách

Začněme pěkně od začátku. Podle evolučních vědců může každý živočich s hlasem poděkovat pravěkým rybám. To proto, že zhruba před 530 miliony let se šťastnou náhodou u jedné ryby vyvinula mutace, která jí umožnila nasávat kyslík ze vzduchu.

Takto upravená ryba se rozmnožovala a předávala svou jedinečnost dál. Z jejích potomků se postupně vyvinuli pliconožci (dvojnožci), kteří dýchají vzduchem, mají plíce a chlopeň, která zabraňuje vniknutí vody do jejich dýchacího systému.

Řeč našich předků mohla znít jako beatbox

Jak mohou vědci zjistit, jak zněla řeč našich předků? No, popravdě řečeno, nemohou to vědět jistě, stejně jako nemohou potvrdit prakticky nic z minulosti, o čem neexistují písemné nebo jiné autoritativní záznamy. Na druhou stranu mají jistě předpoklady o vzniku lidské řeči a hlasu. Jejich kvalifikované odhady vycházejí z pozorování primátů.

Řečová dovednost je zázrak

K vytvoření fráze musí spolupracovat asi 100 svalů hrudníku, krku, čelisti, jazyka a rtů. Každý sval je svazek složený ze stovek nebo tisíců vláken. Pro koordinaci těchto svalů je zapotřebí mnohem více neuronů, než je nutné pro kontrakci svalů z nohou sportovce. Pouze jeden motorický neuron může spustit pohyb ve 2 000 svalových vláknech existujících na lýtkovém svalu. Ale neurony ovládající hlasivky nebo hrtan mohou být vázány pouze na jednu až dvě až tři svalové buňky.

První lidé mohli mít základní řečový systém vizuálních, hmatových a sluchových hovorů, připomínající zvířecí komunikaci

Řeč se objevila, když jsme získali schopnost reprezentovat předměty prostřednictvím symbolů a sdělovat druhému jedinci své vlastní mentální výtvory. Náš speciální mozek nám to umožnil.

První symbolický jazyk se objevil před 2,5 miliony let, kdy Homo habilis začal vyrábět první kamenné nástroje. Tato schopnost jistě sehrála klíčovou roli ve vývoji symbolické komunikace. Artikulace se zdokonalovala až do prvního Homo sapiens před 150 000 lety, kdy vydával zvuky podobné těm, kterými mluví moderní lidé.

Náhlý impuls ve vývoji řeči byl dán vznikem jazyka asi před 50 000 lety

Předpokládá se, že moderních 6 000 jazyků vzniklo v jediném mateřském jazyce, protože se předpokládá, že lidé před 1 000 lety vytvořili jen malou populaci asi 50 000 jedinců. V současné době existují tři nadrodiny lidských jazyků.

Mnoho lidoopů, bonobů, šimpanzů, goril nebo orangutanů, se naučilo lidskou znakovou řeč nebo zacházet s grafickými nebo počítačovými symboly. Někteří se mohou naučit až 91 slov denně, ale jejich dočasné vědomí je nulové. Nakonec je to tedy všechno o mozkových kapacitách.

zdroj: softmedia, facts.net, Titulní obrázek: Pixabay.com/geralt