Italská oblast Reggio Calabria, nedaleko městečka Gioia Tauro – tato úrodná část země je bohužel známější pro své historické spojení s mafií ‚Ndrangheta než pro své kulinářské kouzlo. Ale společného něco mají.
Obě překročily zákon
Stejně jako mafiánská ‚Ndrangheta má i Stroncatura (někdy zvaná Stuncatura) nezákonnou historii. Těsto na těstoviny se tradičně vyrábělo za použití zbytků z mletí obilí, které se na konci dne doslova smetly z tovární podlahy a smíchaly se v nehygienickou kaši, určenou jako krmivo pro zvířata. Konečný produkt obsahoval vše od celozrnné pšenice přes žito až po krupici a měl kyselou chuť. Ale vždy ho bylo hodně a byl nejlevnější, píše server Vice.com.
Zakázané, přesto dostupné
Konzumenti – chudí zemědělci z okolí – jednoduše k těstovinám přidávali extra porci pikantních omáček k potlačení kyselé chuti a pomohli si i výraznou vůní sardinek a ančoviček. Přesto se to všem nelíbilo. Když se zvláštním druhem těstovin bylo spojeno znatelně velké množství nemocných, byl pokrm úředně zakázán, což v Kalábrii znamená: nabízeno pouze pod pultem bez etikety.
Od továrny až po luxusní restauraci
Přísady do pokrmu Stroncatura jsou dnes úplně stejné jako kdysi, s tím rozdílem, že se již nevaří z odpadu zameteného na tovární podlaze. A tak tyto speciální těstoviny od té doby udělaly „kariéru“. Mnoho kuchařů, někteří z nich dokonce s michelinskými hvězdami, dnes nedají dopustit na jídlo, jež bylo kdysi pokrmem pro chudé.
Potomci vynálezce
Sestry Torreovy z Goiy, vnučky „vynálezce“ Stroncatury, ve své továrně na výrobu těstovin používají části pšeničného zrna, které obsahují méně cukru a více vlákniny. Těsto tak získá typicky tmavou barvu. Bronzová forma zajišťuje drsný povrch pasty: omáčky na těstovinách mnohem lépe drží, což samozřejmě maximalizuje chuť.
Zvláštní chuť
A tak se každému, kdo si dal první talíř Stroncatury, stanou dvě věci: Za prvé – jste svědkem nesrovnatelného chuťového zážitku a za druhé – hned poté si objednáte další porci.
Zdroj: maennersache.de, vice.com. Náhledová fotografie: Flickr