Dlouhé pyramidy objevené v Polsku. Jsou starší než egyptské

V samém srdci Polska leží obrovský poklad. Před více než 5 000 lety zde žila vyspělá kultura, která se proslavila nejen tvorbou zdobené keramiky nebo těžbou rud. Kromě toho stavěli trojúhelníkové mohyly, které jsou dokonce starší než egyptské hrobky.

Tyto stavby vypadají jako mohyly dlouhé 150 metrů, vysoké dva až tři metry a široké 6,5 až 10 metrů. Stačí jen důkladnější výzkum, abychom narazili na kamenné bloky, které tyto mohyly pokrývají a které váží přibližně 9 tun. Podle portálu Dotyk jsou objekty postaveny u obcí Sarnów a Wietrzychowic na východě Polska a také u obce Dolice na severozápadě.

Podle odborníků stavitelé ovládali mnohem větší území, než se dosud předpokládalo. Megality v různých podobách byly postaveny v Evropě, Asii, Střední Americe a Oceánii. Byly stavěny z různých důvodů a plnily řadu funkcí. Ty polské byly postaveny na přelomu 4. a 3. tisíciletí před naším letopočtem. To znamená, že jsou starší než Stonehenge nebo egyptské pyramidy.

Zajímavé je, že tyto stavby byly opravdu dobře promyšlené. Stavitelé byli organizovaní, měli architektonické znalosti a používali jednoduchá páková zařízení. Vědci tvrdí, že na stavbu středně velké mohyly bylo použito 600 tun zeminy a více než 200 tun kamení. Výjimečné jsou také svou orientací na světové strany, která má astronomický a duchovní rozměr. Polské pyramidy sloužily mimo jiné jako hrobky náčelníků, vládců, kněží nebo významných mužských členů kmene.

zdroj: ancient origins, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Topory, CC BY-SA 4.0