Šest tradičních metod úklidu z celého světa

Pokud jde o úklid, má mnoho kultur z celého světa své vlastní tradice. Některé věří v čerstvý začátek nového roku, dodržování každoročních rituálů, jarní úklid, mentální očistu či obyčejnou likvidaci harampádí.

Zde je šest úklidových a organizačních metod a tradic používaných po celém světě, které by vás mohly inspirovat k uklízení po novém způsobu:

 Feng-Shui (feng-šuej)

Feng-Shui je starověké čínské umění, jehož cílem je vytvořit rovnováhu a harmonii ve vašem domově. Toho je dosaženo správným výběrem (dekoračních) předmětů a jejich uspořádáním. Odstranění nepořádku je hlavním faktorem, protože špína a nelad je považován za negativní energii.

Švédský úklid smrti

Zní to morbidně, ale ve skutečnosti je za švédským tzv. Death Cleaning pěkný sentiment. Ve švédštině döstädning, ve kterém „dö“ znamená „smrt“ a „städning“ znamená „úklid“, představuje myšlenku odstranění nepotřebných věcí v průběhu stárnutí, abyste po sobě nezanechávali věci, s nimiž se po vás musí ostatní vypořádat. Jde o to připravit svůj domov na to, co přijde: aby nikdo neměl velkou práci s odstraněním všech vašich věcí a přitom truchlil nad vaší ztrátou. Margareta Magnussonová ve své knize „Jemné umění švédského úklidu smrti“ doporučuje, abyste své věci během let rozdávali, místo abyste je na závěr vyhazovali.

Čistota, pořádek, lad, klid. Fotka od Max Vakhtbovych z Pexels

Novoroční úklid

Pro mnoho kultur znamená nový rok nový začátek – a s tím přichází i příprava na něj. Některé národy mají seznam úkolů, které se musí stihnout, než začnou oslavy nového roku, zatímco jinde jsou v plánu během celých oslav. 

V Číně a Vietnamu je úklid ve slavnostní den přímo zakázán. Nemůžete ani vynést odpadky! To by znamenalo, že se zbavíte všeho štěstí, které se na začátku nového roku objevilo.

Třídenní státní svátek Songkran v Thajsku má svá tradiční pravidla. První den všeobecný úklid k odehnání smůly, druhý den příprava jídla, obětin mnichům a mytí nohou starším generacím. Třetí den přinášení jídla mnichům do chrámů, modlitby a rituály pro štěstí.

Potomci pradávné Persie (dnešní zhruba Irán) slaví perský Nový rokNourúz začátkem jara a předem projdou domovy procesem Khane-Tekani („zatřást domem“), kdy se důkladně uklidí dům a věci, kterým není věnována velká pozornost, aby se Zlo drželo od království Dobra.

Jarní úklid

Praxe jarního úklidu se objevila jako způsob, jak se zbavit špíny a nečistot po chladných měsících, které vám bránily ve větší práci kolem domu. Často je jarní očista spojena s důkladnějším úklidem a provozuje se po celém světě, obvykle v březnu nebo dubnu (v našich zeměpisných šířkách).

Metoda KonMari 

Různé druhy oblečení dokonale uspořádané v zásuvce – koncept Japonky Marie Kondo podle její světoznámé patentované metody KonMari. Fotka od wirestock z Freepik

Metoda KonMari vzala svět útokem a Marie Kondo je pojmem ve světě úklidu a organizace. Je to umění na japonský způsob, jak uklidit a uspořádat svůj domov – a život. Kromě specifického způsobu úklidu domácnosti je tato metoda také nástrojem seberozvoje. Cílem úklidu není jen pořádek v domě, ale zároveň proměna myšlení, přístupu k životu: skutečně univerzální způsob, jak zredukovat množství předmětů doma a ponechat si jen ty, které vyvolávají radost.

La Quema del Diablo v Guatemale

Ne všechny úklidové tradice se dějí na začátku roku. Někdy probíhají až na jeho konci. La Quema del Diablo neboli festival „pálení ďábla“ se každoročně koná v Guatemale. Každoročně 7. prosince lidé pálí podobizny představující ďábla. Také spalují odpadky a uklízí své domovy, aby je očistili. Některá města dokonce organizují společné „táboráky“ a ohňostroje, k nimž přicházejí lidé v kostýmech.

Zdroj: www.apartmenttherapy.com. Náhledová fotografie: wirestock z Freepik