Křečové žíly: 7 běžných věcí, které mohou způsobovat jejich vznik a zhoršení

Křečové žíly pod pokožkou nohou jsou nepříjemný kosmetický problém, který bývá v některých případech i velmi nepříjemný či bolestivý. Víte, proč tyto potíže vznikají?

1. Dlouho v kuse sedíte

Máte sedavé zaměstnání? Zřejmě netrpí pouze vaše páteř, ale také žíly nohou. Dlouhodobé sezení způsobuje hromadění krve v nohou a pomalu zvětšuje žíly. Špatnou cirkulací krve dochází ke vzniku křečových žil.

2. Křížíte nohy

Víte o tom, že když při sezení překřížíte své nohy, nedovolujete krvi, aby správně cirkulovala? Tento zlozvyk v průběhu let vede dokonce ke vzniku křečových žil způsobených špatným krevním oběhem.

3. Nesprávná péče o pokožku

Pokud se během holení říznete, narušujete povrch kůže a také běžný proces krevního oběhu. Tím zvyšujete tlak na jednotlivé žíly. Přejete si tip, jak na správnou péči o pokožku těla? Pravidelně je natírejte hydratačním mlékem nebo kokosovým olejem a podporujte cirkulaci krve.

4. Trpíte přebytkem sodíku

S oblibou své pokrmy solíte? Přebytek sodíku v těle je bohužel dalším spouštěcím mechanismem při vzniku křečových žil.

5. Málo se hýbete

Ruku v ruce se sedavým zaměstnáním jde i nedostatek pohybu každého z nás. Právě málo pohybu vede k hromadění krve v žilách. Pokud trávíte většinu svého dne bez přirozeného pohybu, dělejte si alespoň přestávky potřebné k protažení a cvičení.

6. Nosíte vysoké podpatky

V předchozím bodu jsme sice zmiňovali, že je pohyb nezbytný, pokud se ovšem pohybujete na vysokých podpatcích, nedá se to pohybem příliš nazvat. Vaše lýtka jsou totiž stále ve stejné nepřirozené pozici a proto opět nedochází ke správné cirkulaci krve.

Chůze na podpatcích způsobuje vznik křečových žil. 
Fotka od Peter David z Pixabay.
Chůze na podpatcích způsobuje vznik křečových žil.
Fotka od Peter David z Pixabay.

7. Těhotenství

Mnoho těhotných žen během růstu plodu pozoruje některé nevítané změny na svém těle. Jednou z nich je i vznik křečových žil. Pokud je to jen trochu možné, dávejte nohy co nejčastěji do vodorovné pozice, aby mohla krev v žilách volně proudit.

Trik na zdravé žíly? Dostatek pohybu a minimum slaných jídel.

Zdroj: www.davidwolfe.com. Náhledový obrázek: Marina113 z Gettyimages