Pandemie koronaviru vedla celosvětově k obrovskému nárůstu ztráty čichu u lidí po prodělaném covidu-19. Odborníci na alergie a rinologii představili velmi jednoduchou metodu trénování čichu vedoucí k jeho návratu.
Vědci uvedli, že pacienti, kteří v důsledku prodělání covidu-19 ztratili čich, by měli vyzkoušet jednoduchý čichový trénink, který zvládne doma každá postižená osoba.
Čichové cvičení, které zahrnuje přičichávání k alespoň čtyřem různým pachům dvakrát denně po dobu několika měsíců, bylo popsáno jako „levná a jednoduchá možnost léčby bez vedlejších účinků“ k řešení běžného symptomu koronaviru.
Tato metoda si klade za cíl pomoci k plnému zotavení pacientů s covidem na základě neuroplasticity, kterou odborníci považují za „schopnost mozku opravit se, aby kompenzovala změnu nebo zranění“.
Neuroplasticita či plasticita mozku je označení pro vývoj změn v mozku v průběhu života živočichů. Termín pochází z pozdního 20. století, kdy nová studie prokázala, že se mozek vyvíjí i v dospělosti. Je to klíčový mechanismus, díky kterému se adaptujeme na složité a rychle se měnící prostředí. Mozkové nervové buňky mají celoživotní schopnost stavět, přestavovat, rušit a opravovat svoji tkáň. Nejvyšší schopnost plasticity má mozek mladý, ale je zachována i v dospělosti a stáří.
(wikipedie.org, muni)
Farmaka spíš nepomáhají
Výzkum mezinárodní skupiny odborníků na čich publikovaný v časopise International Forum of Allergy & Rhinology nedoporučoval užívání steroidů k léčbě ztráty čichu.
Expert v tomto oboru Carl Philpott z Norwichské lékařské fakulty University of East Anglia uvedl, že existuje „velmi málo důkazů“, že steroidy pomáhají k návratu čichu a mají „potenciální vedlejší účinky jako je zadržování tekutin, vysoký krevní tlak a problémy změny nálad a chování“.
Návrat k normálu
Philpott doplnil, že pandemie koronaviru vedla k „obrovskému nárůstu“ ztráty čichu po celém světě a přibližně jednomu z pěti lidí se v důsledku prodělání covidu čich nevrátil k normálu ještě osm týdnů po onemocnění.
„Naštěstí se většině pacientů čich spontánně vrátí,“ řekl.
„Výzkum ukazuje, že 90 % lidí se po šesti měsících čich plně vrátí.“
Dlouhodobý trénink
„Ale také víme, že procvičování čichu je přínosné. Cvičení zahrnuje přičichávání k nejméně čtyřem různým pachům nebo vůním každý den dvakrát po dobu několika měsíců.“
„Ukázalo se, že jde o levnou, jednoduchou možnost léčby bez vedlejších účinků, a to pro různé příčiny ztráty čichu včetně covidu-19.
„Trénink čichu se zaměřuje na pomoc při zotavení na základě přirozené schopnosti mozku regenerovat svoji tkáň, a tím vykompenzovat změny způsobené nemocí či zraněním.“
Zdroj: https://news.sky.com. Náhledová fotografie: Getty Images