Účinky, kterými kopřiva přispívá vašemu zdraví

Kopřiva je základem bylinné medicíny již od starověku. Starověcí Egypťané ji používali na léčbu artritidy a bolesti zad, zatímco římští vojáci si ji na sebe třeli kvůli teplu.

Jakmile je kopřiva zpracována – varem či sušením, je možné ji bezpečně konzumovat. Studie ji tak spojují s řadou pozitivních přínosů pro naše zdraví.

Zde je 6 výhod kopřivy:

1. Obsahuje mnoho živin

  1. Vitamíny: Vitamíny A, C, K a B
  2. Minerály: Vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a sodík
  3. Tuky: kyselina linolová, kyselina linolenová, kyselina palmitová, kyselina stearová a kyselina olejová
  4. Aminokyseliny: Všechny esenciální aminokyseliny
  5. Polyfenoly: Kaempferol, quercetin, kyselina kávová, kumariny a jiné flavonoidy
  6. Pigmenty: Beta-karoten, lutein, luteoxanthin a další karotenoidy

Zdroj antioxidantů

A co víc, mnoho z těchto živin působí jako antioxidanty uvnitř vašeho těla. Antioxidanty jsou molekuly, které pomáhají chránit vaše buňky před poškozením volnými radikály. Poškození způsobené volnými radikály je spojeno se stárnutím, rakovinou a dalšími chorobami.


pexels.com

2. Může pomoci při zánětu
Zánět je způsob, jak se tělo uzdravuje a bojuje s infekcemi. Chronický zánět však může způsobit značné škody. Kopřiva skrývá celou řadu sloučenin, které ale mohou zánět snížit. Ve studiích na zvířatech a ve zkumavkách snížila kopřiva hladinu vícečetných zánětlivých hormonů narušením jejich produkce. Ve studiích na člověku bylo dokázáno, že užívání kopřiv zmírňuje zánětlivé stavy, jako je například artritida.

3. Může léčit rozšířené příznaky prostaty
Až 50 % mužů ve věku 51 let a starších má zvětšenou prostatu. Zvětšená prostata se běžně nazývá benigní hyperplazie prostaty (BPH). Vědci si nejsou jisti, co způsobuje BPH, ale může vést k výraznému nepohodlí při močení. Zajímavé je, že několik studií naznačuje, že kopřivy můžou pomoci léčit BPH. Výzkum na zvířatech ukazuje, že tato mocná rostlina může zabránit přeměně testosteronu na dihydrotestosteron – silnější formu testosteronu, a tím může pomoci snížit velikost prostaty.

4. Může léčit sennou rýmu
Kopřiva je považována za slibnou přírodní léčbu senné rýmy. Výzkum ukazuje, že kopřivovité výtažky mohou inhibovat zánět, který může vyvolat sezónní alergie. I když se tato rostlina může ukázat jako slibný přírodní lék na symptomy senné rýmy, je zapotřebí více dlouhodobých studií na člověku.

5. Může snížit krevní tlak
Vysoký krevní tlak je vážný zdravotní problém, protože vás vystavuje riziku srdečních onemocnění a mozkových příhod, které patří mezi hlavní příčiny úmrtí na celém světě. Kopřiva byla tradičně používána k léčbě vysokého krevního tlaku.

6. Může pomoci při kontrole hladiny cukru v krvi
Studie na lidech i na zvířatech říkají, že kopřiva pomáhá snížit hladinu cukru v krvi. Tato rostlina obsahuje sloučeniny, které mohou napodobovat účinky inzulínu.

Další výhody kopřívy:

  1. Snížení krvácení: Bylo zjištěno, že léky obsahující extrakt kopřivy snižují nadměrné krvácení, zejména po operaci.
  2. Zdraví jater: Antioxidační vlastnosti mohou chránit játra před poškozením toxiny, těžkými kovy a zánětem.
  3. Přírodní diuretikum: Tato rostlina může pomoci vašemu tělu s přebytečnou solí a vodou, což by mohlo dočasně snížit krevní tlak. 
  4. Léčení ran a popálenin: Používání krémů z kopřiv může podpořit hojení ran, včetně popálenin.

Zdroj: healthywomen.org, obrázky: pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.