Radioaktivní med v USA: Stále obsahuje spad z testování jaderných zbraní

Podle serveru Independent med vyrobený v USA stále obsahuje stopy radioaktivního spadu z testování jaderných zbraní v 50. a 60. letech. Podle výzkumu, který testoval vzorky medu odebraného z různých míst ve východních USA, ze 122 analyzovaných vzorků vykazovalo 68 z nich zjistitelné stopy cesia-137.

Cesium-137, radioaktivní izotop, je „vedlejším produktem jaderného štěpení zahrnujícího reakci uranu a plutonia“, uvádí Science Alert. Kontaminant lze často nalézt ve zdrojích potravin v důsledku jaderných zkoušek během studené války. 

Zatímco stopová množství nalezená v medu nepředstavují riziko pro člověka, je to důkaz trvalého dopadu testování bomb na životní prostředí, uvedl hlavní výzkumník Jim Kaste, geochemik životního prostředí na College of William & Mary.

„Nastalo období, kdy jsme v atmosféře testovali stovky jaderných zbraní,“ řekl Kaste podle Science Alert. „Tyto izotopy se dostaly do prostředí formou povlaku během velmi krátkého časového úseku.“

Objev studentů

Je zajímavé, že pokračující radioaktivní spad byl v americkém medu (od státu Maine až po Floridu) objeven až poté, co Kaste požádal své studenty, aby změřili záření v potravinách v rámci úkolu na jarní prázdniny v roce 2017.

Skutečně kontaminant?

Při měření různých úrovní radioaktivních kontaminantů v potravinách, jako jsou ořechy a ovoce, Kaste připomněl, že jeho gama detektor se rozsvítil při testování sklenice medu z trhu farmáře v Severní Karolíně.

„Znovu jsem to změřil, protože jsem si myslel, že se něco stalo s nádobou, nebo že se můj detektor zbláznil. Zopakoval jsem měření. A opět to bylo stokrát teplejší než kterákoliv z jiných potravin, “ napsal v blogu.

Následný výzkum vedl Kastea a jeho kolegy výzkumníky k objevu korelace mezi hladinami draslíku v půdě a zvýšenými hladinami cesia-137 v medu, přičemž tým zjistil, že spad byl vyšší v medu, který pochází z půd s nízkým obsahem draslíku.

Poté, co rostliny pohltily cesium v ​​půdě, předávaly jej včelám, které zase předávaly kontaminující látku při výrobě medu.

Snad neškodné hodnoty

Celkově výzkum, který byl zveřejněn v časopise Nature Communications minulý měsíc, zjistil, že 68 z testovaných vzorků medu obsahovalo radiocesium v ​​úrovních nad 0,03 becquerely (jednotka intenzity záření zdroje radioaktivního záření – pozn. autora) na kilogram nebo zhruba 870 000 atomů radiocesia na lžičku, uvádí Science.

Naštěstí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) sdělil Science, že čísla z důvodu bezpečnosti potravin klesají „hluboko pod“ hranici 1200 becquerelů na kilogram.

Dopad na včelstva?

Zatímco Kaste zopakoval, že hladiny v medu nejsou důvodem k obavám lidí, poznamenal, že vědci nemohou s jistotou říci, zda má kontaminace nějaký dopad na včely.

„To, co dnes vidíme, je malá část radiace, která byla přítomna během 60. a 70. let,“ řekl. „A nemůžeme s jistotou říci, zda má cesium-137 něco společného s kolapsem včelstev nebo poklesem jejich populace.“

Zdroj: www.independent.co.uk, Náhledová fotografie: Getty Images