´Teflon je běžně používaná PFAS. Poškrábáním teflonové pánve se mohou „věčné chemikálie“ uvolňovat.´ Dokumenty, které byly dosud tajné, zobrazují aktivity největších výrobců perfluorovaných alkylových látek (PFAS), které se v rozsáhlé míře používají ve společnosti a nacházejí se v životním prostředí, informovala Evropská agentura pro chemické látky ECHA.
Evropská agentura pro chemické látky speciální agentura Evropské unie, která je zodpovědná za implementaci nové evropské politiky v oblasti regulace chemických látek a sídlí v Helsinkách.
Nekalé praktiky chemického, tabákového a ropného průmyslu jsou odhaleny. Podle nejnovějších studií si byla tato odvětví vědoma nebezpečí svých vyráběných produktů, ale ochotně to potlačovala, aby to nepoškodilo jejich příjem. Jedná se o společnosti DuPont a 3M, které produkovaly takzvané „věčné chemikálie“.
Chemikálie na věky
PFAS (per- a polyfluoroalkylové látky známé jako „věčné chemikálie“) jsou člověkem vytvořené syntetické látky, které s sebou nesou celou škálu problémů pro zdraví lidí a životní prostředí.
Ty se v přírodě nerozkládají nebo se rozkládají jen velmi pomalu. Tyto látky byly nalezeny téměř u všech lidí, kteří na ně byli testováni a ve Spojených státech je jimi podle odhadů kontaminováno 99 procent lidí, uvedl Dennik N.
Perfluorované alkylované látky (PFAS) mají široké využití, od nepřilnavých pánví až po odolný materiál proti skvrnám, přičemž se využívají i v hasičské pěně a dokonce i v proudových motorech. Jsou mimořádně odolné a jelikož nedegradují, mohou se hromadit v životním prostředí a v našem těle se špatnými následky.
Přes 60 let vědí viníci o negativních dopadech
Zmíněné společnosti totiž o nepříznivých účincích svých produktů věděly minimálně 21 let předtím, než se dostaly na veřejnost.
„Společnost DuPont měla důkazy o toxicitě PFAS z interních studií na zvířatech a pracovních studií, které nepublikovala ve vědecké literatuře a nesdělila svá zjištění agentuře EPA, jak to vyžaduje TSCA. Všechny tyto dokumenty byly označeny jako ‚důvěrné‘ a v některých případech vedoucí představitelé odvětví jasně vyjádřili, že ,chtěli, aby byla tato zpráva zničena‘,“ uvádí server Startitup.
Kdo měl zájem na nevědomosti veřejnosti?
Průmyslová odvětví oddalovala povědomí veřejnosti o zdravotních a ekologických důsledcích PFAS a zatlačila proti předpisům o těchto látkách. Dokumenty v této studii byly jako první studovány pomocí metod navržených k odhalení taktiky tabákového průmyslu, napsal populárně-vědecký server IFL Science.
Dokumenty sahají od roku 1961 do roku 2006 a byly objeveny v soudním sporu, který podal právník Robert Bilott. Ten byl prvním člověkem, který úspěšně žaloval společnost DuPont za kontaminaci PFAS.
Teflon
V roce 1961 teflonový šéf toxikologie zjistil, že teflonový materiál může zvětšit velikost jater potkanů iv malých dávkách a že „kontaktu s pokožkou je třeba se přísně vyhýbat“ . V interní zprávě z roku 1970 se dokonce zjistilo, že látka C8, jedna z tisíců PFAS je „vysoce toxická při vdechování a středně toxická při požití“.
Vrozené vady a DuPont
Vyšetřovatelé také zjistili, že notoricky známá PFAS, kyselina perfluoroktanová (PFOA), zabije psa dva dny po požití. Přestože ve společnostech DuPont a 3M dokonce dva zaměstnankyně porodily děti s vrozenými vadami, po interním přezkumu však firmy tvrdily, že o žádných důkazech vrozených vad způsobených C-8 v DuPont netušila. V roce 1980 svým zaměstnancům neřekla pravdivé informace o toxicitě látky C8 navzdory desetiletým důkazům o opaku, napsal server Startitup.sk.
Nejvyšší pokuta ale jako kapka v moři zisku
Agentura pro ochranu životního prostředí v USA (EPA) udělila společnosti DuPont v roce 2004 pokutu za to, že nezveřejnila nebezpečí PFOA. Šlo o pokutu ve výši 16,45 milionu dolarů, která v té době byla podle environmentálních zákonů USA největší občanskou pokutou. Příjmy společnosti DuPont z C8 a PFOA přitom v roce 2005 činily 1 miliardu dolarů.
„Přístup k těmto dokumentům nám umožňuje vidět, co a kdy výrobci věděli, ale i to, jak znečišťující odvětví uchovávají kritické informace o veřejném zdraví v soukromí,“ dodala první autorka Dr. Nadia Gaberová, jedna z vedoucích výzkumu .
„Tento výzkum je důležitý pro informační politiku a posun směrem k preventivnímu, nikoli reakčnímu principu chemické regulace.“ Studie byla publikována v recenzovaném odborném časopise Annals of Global Health, napsal slovenský server Startitup.
Zdroje: startitup.sk, echa.europa.eu, dennikn.sk. Náhledová fotografie: DCStudio z Freepik