Bojíte se zubaře? Naučte se pečovat správně o své zuby. Možná děláte tyto časté chyby

Pečovat o zuby je velmi důležité. Je nutné je správně čistit, aby se nekazily, a nemuseli jste řešit velmi bolestivé a nepříjemné potíže. Jaké jsou nejčastější chyby, které při péči o zuby děláme?

1) Špatný kartáček

Mezi nejčastější chyby čištění patří používání nesprávného zubního kartáčku. Můžete vybírat mezi manuálním a elektrickým zubním kartáčkem. Správně vyčistit zuby zvládnete s obojím, ale je pravda, že ten elektrický vám může pomoci kontrolovat tlak a sklon, kterým na své zuby působíte. Důležitá je ale především velikost hlavy kartáčku – měla by být spíš menší a s jemnými, ohebnými štětinkami.

2) Zuby čistíte nesprávně

Není potřeba na zuby zbytečně tlačit. Začněte od linie dásní a jemně čistěte zuby pohybem nahoru a dolů. Zuby i dásně byste měli spíše masírovat, nikoliv násilím drhnout.

3) Nečistíte si zuby dostatečně dlouho

Doporučená doba pro čištění zubů jsou dvě minuty dvakrát denně. Většina lidí si však zuby nečistí ani jednu minutu. Proto se vyplatí si čas čištění zubů měřit – alespoň, dokud se nenaučíte dodržovat čas podvědomě. Pokud čištění nevěnujete alespoň 2 minuty, fluorid ve vaší zubní pastě nemá dostatek času na to, aby zvládl svou práci a navázal se na zubní sklovinu.

4) Zapomínáte na vnitřní stranu zubů

Možná vás to rodiče v dětství špatně naučili – čistit zuby je totiž potřeba nejen zvenku, ale také zevnitř. Právě tam se nejsnadněji usazuje plak a nečistoty, které mohou vést nejen ke vzniku zubního kazu, ale také k nepříjemnému zápachu z úst. Proto při čištění nezapomínejte věnovat dostatek času právě vnitřní ploše zubů.

5) Neměníte si kartáček

Je důležité měnit zubní kartáček nebo hlavu zubního kartáčku přibližně každé tři až čtyři měsíce. Pokud jsou štětiny velmi roztřepené, měli byste je vyměnit klidně i dříve. Zvažte, zda kartáček nevyměnit také po nemoci nebo pokud máte podezření, že se mohl nějak znečistit.

6) Nepoužíváte nit

Naučte se pracovat se zubní nití. Jinak nemáte šanci vyčistit úzké mezizubní prostory. Kupte si nit a podle návodu s ní pracujte minimálně jednou denně. Na čistotě vašich úst to jistě poznáte.

Zdroj: theneemtree.co.uk, Náhledový obrázek: brgfx z Freepik