Játra – jak zlepšit jejich funkci a ochránit je?

Játra hrají řadu důležitých rolí, které pomáhají udržet tělo ve správném chodu. Jedná se zejména o odstraňování toxinů, udržování správného metabolismu, podporu cirkulace a udržení správné hladiny hormonů.

Zdravá játra dokonce vedou ke zvýšené hladině energie, zdravější kůži, silnější imunitě, menším zažívacím potížím, méně infekcím, a dokonce i k lepšímu ​​dechu.

Nezdravý životní styl lidí však tento orgán často velmi negativně ovlivňuje. Přítomnost zpracovaných potravin, alkoholu, sedavého životního stylu a dalších faktorů může v krajích případech vést k některým problémům, jako je například Hepatitida nebo například rakovina jater!

Jak tedy zlepšit jejich funkci?

Játra se také podílejí na na štěpení tuků, podpoře produkce bílkovin, cukru nebo například na odstraňování špatných látek z krve. Pokud jsou ale játra zásobována škodlivými a nezdravými látkami, mohou být po nějaké době zásadně poškozeny.

Sáhněte po zelenině a ovoci!

Zvyšte svou spotřebu nezpracovaných potravin, zejména pak zeleniny a ovoce. Zaměřte se na potraviny, které poskytují velké množství antioxidantů a vlákniny. Tyto látky mohou pomoci zvrátit poškození jater, nebo jejich případné onemocnění. 

Řekněte ne vysokému množství alkoholu

Určitě víte, že noc plná alkoholu je pro vaše játra více než náročná. Pokud chcete udržet svá játra zdravá, množství alkoholu které zkonzumujete za jeden večer by pro dospělé ženy nemělo přesáhnout jeden nápoj, a jeden až dva pro dospělé muže.

Fotka od Chris F z Pexels

Magické bylinky

Je dokázáno, že je možné pomocí bylinek zvýšit výkon jater, a dokonce odstranit nebezpečné toxiny z těla. Mezi tyto léčivé bylinky se zařazuje například bodlák mléčný, bazalka svatá, kořen pampelišky nebo kořen lékořice.

Tyto bylinky jsou známé nejen tím, že pomáhají předcházet vyčerpání glutationu v játrech, bojují s bakteriemi, vyrovnávají hladiny tekutin, snižují gastrointestinální problémy ale bojují s infekcemi!

Žijte méně stresující život 

Chronický stres může způsobit zánětlivou odezvu vašeho těla a tím i zhoršit stav vašich jater. Jejich špatná funkce může dokonce následně způsobit mozkovou mlhu, závratě, bolesti hlavy, křeče, rozmazané vidění nebo například zažívací poruchy. 

Není tedy nic lepšího, než se pravidelně věnovat relaxačním činnostem, které uvolní napětí a stres z každodenního a pracovního života. Prospěje to nejen vaši játrům, ale i celému tělu.

Fotka od Julian Jagtenberg z Pexels

Zdroj: medicaldaily.com, Náhledový obrázek: alleksana z Pexels