Celoživotní přítel George Michaela jezdil profesionálně formule. Žije ještě parťák z Wham!?

Kdo z nás by neznal píseň „Last Christmas“ od dua Wham!“? Ne každý si však spojuje, že za jeho úspěchem nestojí jen George Michael. V polovině 80. let založil skupinu společně s Andrewem Ridgeleym. Co teď dělá druhá polovina kultovní kapely a proč se o něm nepíše víc, než se kdysi psalo o Georgi Michaelovi?

Kdo je Andrew Ridgeley?

Druhému spolufrontmanovi skupiny Wham! bude v lednu 2023 55 let. S Georgem Michaelem se seznámili ve škole v 80. letech, kdy se Andrew přestěhoval do Radlettu u Londýna. Přátelství mezi nimi vzniklo velmi rychle, a protože jejich velkou láskou byla hudba, začali podnikat první kroky ve školní kapele SKA The Executive. Rychle založili vlastní kapelu, kterou od začátku nazývali „Wham!“. Brzy podepsali smlouvu na své první album a seznámili se se Simonem Napier-Bellem, manažerem, který jim pomohl proniknout do hudebního světa. „Wham!“ se stále umisťovali na předních místech britských hitparád, především s písněmi jako „Wake Me Up Before You Go-Go“, „Careless Whisper“ a „Everything She Wants“.

Tvůrci písně „Last Christmas“

Bez této písně by nebyly Vánoce. „Last Christmas“ od „Wham!“ nás provází po celé Vánoce, okamžitě nás vtáhne do magické vánoční atmosféry a připomene zasněžená horská panoramata. Vyšlo v prosinci 1984 a okamžitě se stalo mezinárodním hitem. Od té doby nejsou Vánoce bez této písně. Když ji začnou v rádiu, znamená to jediné – blížící se Vánoce.

Rozpad „Wham!“

George a Andrew se rozešli v roce 1986. Poslední společný koncert odehráli 23. června, kde oznámili oficiální rozchod. Pro fanoušky kapely to byla velká rána a léta se mluvilo o tom, že možná „Wham!“ zažije velký návrat. To se však nestalo.

„Myslím, že je to nejhladší rozchod v historii pop music,“ komentoval po letech George Michael.

Co se stalo Andrew Ridgeleymu?

Po odchodu ze skupiny „Wham!“ Ridgeley se poněkud odsunul na vedlejší kolej a jeho kariéra nabrala klidný spád. Krátce jezdil formuli 3 za Monako, ale to nebyla jeho cesta. Jednu epizodu prožil také v Hollywoodu, jako herec. Bohužel bez úspěchu. Všechny cesty ho přesto vedly do Velké Británie, kam se nakonec v roce 1990 vrátil. Rozhodl se vsadit na jistotu a vydat sólové album s názvem Son of Albert. Bohužel se mu opět nedařilo a vydavatelství s ním rozvázalo smlouvu. Pouze jednou, v roce 1991, se objevil na pódiu s Michaelem a zmizel. Téměř doslova.

Andrew Ridgeley v roce 2019. Fotky od Edwardx / Wikimedia Commons

Smrt George Michaela

Nečekaná smrt George Michaela přivedla Ridgeleyho zpět do médií. S přítelem se osobně rozloučil a jeho odchod ho velmi zasáhl. Koneckonců se znali odmala a byl to Michael, kdo ho oslovil, když jako nový student přestoupil k němu do školy. Objevil se i na zpěvákově soukromém pohřbu.

„Ztráta mého milovaného přítele Yoga mi zlomila srdce,“ napsal na Twitteru.

Zdroj: viva.pl. Náledová fotografie: Louise Palanker / Wikimedia Commons