V nové studii publikované v časopise Antioxidants vědci zkoumali 29 osob, které dostávaly tři porce hroznů denně po dobu dvou týdnů. Reakce jejich kůže na ultrafialové záření byla měřena před a po konzumaci hroznů, přičemž se počítalo množství ultrafialového záření, které po 24 hodinách způsobilo viditelné zarudnutí.
Bylo zjištěno, že lidé, kteří snědli dva a čtvrt šálku tohoto ovoce, byli lépe chráněni před poškozením kůže ultrafialovým zářením. Rozdíly v mikrobiomu a metabolomu byly zjištěny při porovnání devíti jedinců, kteří vykazovali větší odolnost vůči UV záření, s dvaceti jedinci, kteří na něj nereagovali.
Předpokládá se, že za tyto příznivé účinky jsou zodpovědné přírodní sloučeniny obsažené v hroznech, tzv. polyfenoly. „Došli jsme k závěru, že část populace je schopna prokázat větší odolnost vůči kožní reakci vyvolané UV zářením v důsledku konzumace hroznů,“ uvádějí vědci. Podle nich není jisté, zda modulace osy střevo-kůže vede ke zvýšení odolnosti vůči UV záření, ale existuje zde souvislost. „V širším smyslu lze předpokládat, že tyto mechanismy souvisejí s dalšími zdravotními účinky, které jsou považovány za důsledek konzumace hroznů,“ dodali.
zdroj: Mdpi.com, Eatthis.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Optimusius1