Po tomto zjištění klobásu odložíte: negativní efekt, který je horší než kila navíc

Nová studie zjistila, že pravidelná konzumace zpracovaných potravin zvyšuje riziko vzniku rakoviny až o 30 %. Zvláště škodlivé jsou potraviny, jako je klobása, slanina a šunka. Riziko však představuje i pití slazených nápojů a limonád, upozorňuje news-medical.net.

Výzkumníci shromáždili údaje od více než 200 000 účastníků za více než 25 let. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise BMJ. Každého z nich se ptali, jak často jedí každou ze 130 potravin. Účastníci byli rozděleni do skupin podle toho, jak často jedli ultrazpracované potraviny. Během 25 let se ve studii objevilo 1 294 případů kolorektálního karcinomu u 46 341 mužů a 1 922 případů u 159 907 žen. Právě velký vzorek účastníků s delším časovým obdobím odlišuje tento výzkum od jiných studií o rakovině.

„Rakovina se vyvíjí roky nebo dokonce desetiletí. Z našich epidemiologických studií jsme prokázali možný latentní efekt – trvá roky, než se projeví určitý vliv na riziko rakoviny,“ uvedl Mingyan Song, spoluautor studie a epidemiolog z Harvardu.

U mužů byla zjištěna jasná souvislost – konkrétně mezi lidmi, kteří jedli více jídla, a tím, zda se u nich toto onemocnění objevilo. Odborníci vyzdvihli zejména masné výrobky.

Ne všechna hotová jídla však mají negativní vliv. Ženy, které konzumovaly zpracované mléčné výrobky, měly mírnější riziko vzniku kolorektálního karcinomu.

„Například potraviny, jako je jogurt, mohou u žen působit proti škodlivým účinkům jiných ultra zpracovaných potravin,“ říká Fang Fang Zhang, spoluautor studie a epidemiolog z Harvardu.

U mužů se však stejná souvislost neprojevila.

zdroj: BMJ, news-medical.net, vysetrenie.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/kaboompics