Češi v karanténě přibírají na váze, přitom stačí dodržovat jednoduchý postup

V posledních měsících čelíme všichni velmi nepříjemné situaci, s čímž je spojen i čas strávený doma. Být doma může být pohodlné, bohužel ale zahrnuje problém – malý výdej kalorií. S tím samozřejmě souvisí i nějaké to kilo navíc. Není divu, když nemůžeme fungovat tak, jak jsme zvyklí. Pojďme se tedy podívat na to, jak tomu jednoduše předejít.

Zde je pár faktorů, kterým byste se měli vyhnout, abyste nemuseli bojovat s kily navíc:

1. Sedavý styl 

I když jste byli zvyklí hodně se hýbat, jezdit do práce na kole, nebo se třeba několikrát týdně chodit zpotit do posilovny, nynější situace vám to nedovoluje. Práci máte z domova a posilovny jsou zavřené. Vaší náplní dne je sezení za počítačem a povalování se v posteli. To je ale potřeba vyvážit jakýmkoliv pohybem, nebo alespoň krátkou procházkou na čerstvém vzduchu. Spálit kalorie ale můžete i domácími pracemi. Vysávání, vytírání nebo třeba utírání prachu jsou proto ideální možností. A navíc, spojíte zdravé s užitečným!

2. Přejídání se

Je známo, že když se nudíme a nemáme co dělat, něco dobrého na zub nám tu nudu alespoň trošku zpříjemní. Proto je dost možné, že se začnete přejídat a jíst víc, než kdy předtím. Pokud s tímto máte problém, zkuste se alespoň zaměřit na zdravější recepty a nízkokalorická jídla. Třeba se i něco přiučíte!

3. Psychické problémy

Karanténa a odstup, který musíme všichni navzájem od sebe udržovat může způsobit, že se začnete cítit osamělí, což zesiluje problémy jakou jsou úzkosti nebo deprese. U takových onemocnění jsou jen dvě možnosti. Buď rapidně zhubnete, nebo naopak rapidně přiberete. Pokud máte tedy problém s přibíráním na váze, je vhodné brát zřetel na to, že vinou může být bohužel i tento faktor.

4. Stres a obavy

Všechny faktory jako je onemocnění někoho blízkého, finanční potíže a veškerá nejistota, kterou tato doba přináší jsou jasným činitelem stresu a obav. I to může mít vliv na vaši tělesnou hmotnost. Pokud tomu tak je, jděte na to z opačného konce. Dopřejte si více relaxu nebo věcí, které vám dělají radost. Lepší nálada s vámi může udělat divy.

Co můžete udělat pro to, abyste nějaká ta kila navíc shodili?

1. Dostatečně pijte

Dostatek tekutin je nutné hlídat v jakémkoliv období. Sladké čaje, bublinkové ochucené nápoje a energetické nápoje jsou plné cukru a postrádají důležité složky a vitamíny. 

Nejlepší je pít čistou vodu, nebo jí dochutit citrónem či mátou. Voda vám pomůže se cítit plný a nasycený a tím pádem přijmete za den méně kalorií, než kdybyste pili třeba coca-colu.

2. Zdravé jídlo

Rychlé občerstvení a různé smažené dobrůtky jsou sice velkým lákadlem, ale o to ještě větším zlem pro vás a vaše zdraví i váhu. Proto je mnohem lepší jíst dostatek ovoce, zeleniny, luštěniny, celozrnné výrobky apod. Je mnohem lepší a zdravější vařit si doma z kvalitních, ověřených potravin, než si neustále objednávat rychlé občerstvení. Pokud ale máte pro nezdravé jídlo opravdu slabost, omezte ho například na jedno denně. Budete se divit, ale i taková změna může přinést pozitivní výsledky!

3. Vytvořte si plán

Denní plán je ideálním řešením, jak být přes den produktivní a vydat co nejvíce energie. Vyhraďte si čas na práci, na vaření, na cvičení a čas sám na sebe. Díky tomu můžete podpořit chod domácnosti, vás samotných a vyhnete se zbytečnému vysedávání u televize.

Podtrženo, sečteno – vše závisí na přijatých a vydaných kaloriích. Zkuste na to tedy jít tak, že přijaté minimalizujete a vydané navýšíte. Zkrátka – buďte aktivnější. Věřte, že budete mít v této nepříjemné době o mnoho lepší náladu a paradoxně i více energie. A to nejlepší nakonec – zhubnete! 🙂

Zdroj: https://www.healthline.com, Náhledový obrázek: @rawpixel.com z freepik.com