Chůze do schodů nebo do restaurace: Víte, kdo má z pohledu etiky přednost?

Víte, jak se správně chovat ve společnosti? Etiketa je vyjádřením základních postojů slušného chování a jejím zvládnutím se posunete ve společenském žebříčku o stupeň výše. Víte, jak se správně chovat v základních situacích?

1) Vstup do budovy

Víte, jak podle etikety správně vstupovat do budovy? V případě, že jdete s obchodním partnerem či partnerkou něco vyřizovat na úřad, přednost při vstupu do budovy má vždy žena, nebo společensky významnější osoba.

Pravidlo přednosti ženy při vstupu do prostoru platí zejména v případech, kdy místo kam vstupuje zná, nebo pro ní není potenciálně „nebezpečné„. V těchto případech tedy není potřeba, aby ji muž chránil. Jedná se například o kadeřnictví, obchod s oblečením nebo právě úřady.

Platí také to, že by měl muž ženě při vstupu přidržet dveře tak, aby se jich nemusela vůbec dotýkat. Podle pravidel etiky se také předpokládá určitá spolupráce ze strany ženy, která by měla od dveří lehce poodstoupit, aby mohl muž dveře snáze otevřít.

Výhradně ženská nebo mužská společnost

V případě, kdy je společnost výhradně ženská nebo mužská, rozhoduje společensky vyšší postavení, které má přednost. Pokud ale nejde o případ pracovní, je rozhodujícím faktorem věk a jako první vstupuje osoba starší.

2) Vstup do restaurace

Když ale vstupujete do restaurace nebo do potenciálně „riskantních“ a neznámých prostor, karta se obrací a je to vždy muž, kdo do dveří vstupuje jako první. Při východu má naopak přednost žena. Obráceně je to pouze v tom případě, pokud prší. Proč? Z jednoduchého důvodu – muž ženě otevře a nabídne deštník.

3) Chůze po schodech

I chůze po schodech má jasná pravidla. Pokud po schodech stoupáte nahoru, jde jako první žena. Z praktického důvodu – v případě, že by se jí udělalo nevolno nebo by uklouzla, ji muž zachytí. Gentleman by ale samozřejmě neměl ženě koukat pod sukni. Pokud jdete ze schodů, jde ze stejného důvodu jako první muž.

Ze schodů půjde jako první muž, aby mohl případně dámu chytit, kdyby padala. 
Fotka od Benjamin Ipati z Pixabay.
Ze schodů půjde jako první muž, aby mohl případně dámu chytit, kdyby padala.
Fotka od Benjamin Ipati z Pixabay.

3) Jaké etické zásady platí pro ženy?

Některé prvky etikety jsou přesně mířeny na dámy. Například pravidlo, že by se žena měla vždy obléknout v souladu s danou společenskou událostí. Na ples se obléknete jinak, než na formální pracovní schůzku či na posezení s kolegy z práce. V případě žen se doporučuje si na sebe vždy obléknout silonky. Samozřejmě s výjimkou, kdy máte boty s otevřenou špičkou. P.s. Lesklé silonky už jsou pasé.

Ani muži to v případě etikety nemají jednoduché. Měli by se chovat jako gentlemani a pomoci ženě s podržením dveří či s kabátem. V případě společenského posezení v restauraci by měli ženě pomoci také s židlí.

Zdroj: www.wsj.com. Náhledový obrázek: shironosov z Gettyimages