Zimní prázdninová destinace jen pár kilometrů od Česka nabízí pohádkové zážitky. Toto místo je třeba zažít

Místo tak krásné, že si návštěvníci z Číny staví jeho repliky ve svých domovech.

Jedno z nejkrásnějších rakouských měst – Hallstatt – je vzdáleno jen několik kilometrů a nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek.

Přestože město vyniká svou krásou v každém ročním období, neměli byste si ho nechat ujít zejména v zimě.

Hallstatt je město v Horním Rakousku ležící na břehu jezera Hallstätter See a obklopené pohořím Dachstein. Kdysi se sem dalo dostat pouze po lesní cestě, nyní je to mnohem pohodlnější.

K cestě sem potřebujete pouze auto. Cesta z Českých Budějovic vám zabere necelé tři hodiny, pokud započítáte malou zastávku na občerstvení.

Právě díky vzdálenosti je to nejen ideální dovolená, ale také skvělý zážitek na jednodenní výlet.

Město bylo původně postaveno za účelem těžby soli. Dnes je celá oblast známá obchodem se solí.

Pokud jste milovníky historie, můžete navštívit městské muzeum, které funguje od roku 1898, kdy ho slavnostně otevřel císař František Josef I.

Skvělým tipem na ukrácení času při návštěvě malebného Hallstattu je také exkurze do solných dolů.

Zdejší doly na bílé zlato patří k nejstarším v Evropě. První solné doly jsou známy již od pravěku.

Není proto divu, že na těchto místech byl v 18. století objeven takzvaný „muž v soli“. Saltzman byl jedním z horníků, kteří zemřeli při nehodě ve 4. století př. n. l.

Důl Salzwelten se nachází přímo nad Hallstätter See. Pokud toužíte po adrenalinovější procházce, můžete vystoupat na poměrně strmý kopec, který k dolu vede.

Ti, kteří se rozhodnou vydat na strmý kopec, mohou na vlastní kůži zažít alespoň kousek každodenní rutiny původních obyvatel, kteří stejnou cestou nosili sůl z dolů.

V těchto dolech můžete kromě exkurze také ochutnat sůl přímo ze stěn. Překvapí vás také možnost sklouznout se po strmé skluzavce, která je replikou původní důlní dopravy.

V létě se tu můžete projet na lodi. V zimě je tato možnost omezená, ale Hallstatt a jeho okolí nabízí mnoho dalších zážitků, které v teplých dnech nemáte šanci zažít.

Několik minut od Hallstattu se nachází lyžařské středisko Dachstein.

Na své si však přijdou nejen nadšení lyžaři. Ledový palác, který můžete navštívit, nabízí prohlídku jedinečných výtvorů.

Prohlídka paláce vás provede celou naší historií. Od dinosaurů po první přistání na Měsíci. Objevíte všechny důležité milníky zachycené v ledu.

Jak jsme již několikrát zmínili. Hallstatt je skutečně jedním z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších míst, které navštívíte.

Pokud jste se sem rozhodli vyrazit se svou drahou polovičkou, jistě vás potěší, že Hallstatt je jako stvořený pro romantické procházky úzkými uličkami. Krásné domy a chalupy a různé kostely a kaple, u kterých stojí za to se zastavit.

Je to malé město a Seestrasse projdete za hodinu.

Navzdory mnoha pozitivům má toto krásné místo i svá negativa. Jedním z nich je, že během jedné z procházek nemusíte mít vždy klid, po kterém toužíte.

Město je každoročně plné tisíců turistů, převážně z Asie. Hlavně jednodenní turisté způsobují vrásky mnoha obyvatelům. Kromě toho, že zaplňují všechny ulice, často vůbec nepřispívají k rozvoji městských podniků.

Během pandemie však byly ulice Hallstattu ze dne na den prázdné. Omezení pohybu způsobilo úbytek turistů a obyvatelé si užívali klidu, který je obklopoval.

zdroj:  Traveliv, Schladming Dachstein, Instagram/ Hallstatt , Titulní fotografie: Pixabay.com/vinsky2002