Obyčejná mandarinka vám může zachránit život, stačí ji jen správně nakrájet!

Studenti medicíny to nemají jednoduché, pamatovat si všechny kosti v těle nebo jak správně vyšetřit pacienta musí být opravdová dřina, ale hlavně se musí připravit na to, že v budoucnu na nich budou záviset lidské životy. Jistě, žádná operace není jednoduchá, a tak lékaři musí trávit hodiny nácvikem důležitých úkonů – ale v tomto případě nepovolali žádné dobrovolníky, použili obyčejné ovoce!

S tímto skvělým nápadem přišla Pamela Andreatta, která je na Lékařské fakultě Michiganské univerzity zodpovědná za vzdělávání lékařů. Mandarinky mají podle ní vynikající strukturu pro nácvik jemných chirurgických zákroků – silná vnější slupka a velmi měkké, křehké jádro simulují náročné podmínky skutečné chirurgie, ale samozřejmě se používají i jiné druhy ovoce. Běžnou praxí je, že studenti nejprve sledují několik různých zákroků a poté jsou přímo nasazeni na operační sál – to však mladé lékaře staví do situace, kdy nemají dostatek praktických zkušeností s prvními zákroky. S novými technikami by se to však mohlo změnit.

Různé varianty mandarinek najdete po celém světě, můžete si je jít utrhnout ze stromu, nestojí to skoro nic, a přitom je to velmi pokročilý způsob tréninku – říká odborník na zdraví. Pokud tedy trpíte strachem z lékařů, můžete jim navrhnout, aby vám nejprve předvedli všechny postupy na ovoci!

Practicing kidney surgery on a tangerine.

zdroj: npr.org, Titulní obrázek: Pixabay.com/rolandmey