Co nám v těle nejvíce spotřebovává vápník a co s tím dělat

Vápník je pro náš organismus nenahraditelný. Je součástí mnoha metabolických procesů, ovlivňuje srážlivost krve i činnost svalů a nervů. Co jej nejvíce spotřebovává a jak jej doplňovat?

Kde vápník v těle najdete

Přejete si vědět, kde se v lidském těle vyskytuje největší zásobárna vápníku? Potom neváhejte a zavítejte na pomyslnou prohlídku kostí a zubů. Zde jsou vápníků skutečně plné zásoby. Velké množství této látky se pohybuje také v měkkých tkáních, nebo také v krevní plazmě.

Jak poznat nedostatek vápníku

Nejčastěji se nedostatek vápníku projevuje svalovými křečemi, ale také bolestí v kloubech, nebo také problémy se zuby. Pokud se zásobárna vápníku vyprazdňuje a je potřeba ji urychleně začít pravidelně doplňovat, tělo si o to většinou pomocí varovných signálů řekne.

Máte problémy se zuby? Možná byste měli kromě pravidelné péče také doplňovat vápník. Fotka od Engin Akyurt z Pixabay.
Máte problémy se zuby? Možná byste měli kromě pravidelné péče také doplňovat vápník. Fotka od Engin Akyurt z Pixabay.

Největší spotřeba

Přejete si vědět, kdy dochází k největší spotřebě vápníku v průběhu života ženy? Můžete hádat dvakrát. Ano, jistě. Samozřejmě v době, kdy tvoříte zuby a kosti někoho dalšího, tedy v těhotenství a v období, kdy žena kojí. V době, kdy žena čeká příchod potomka, ale také během kojení, je proto vhodné zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vápník. V opačném případě se stane, že se bude čerpat ze zásob, které má uloženy ve svých kostech.

U ženy také dochází k velké spotřebě vápníku v době, kdy se snižuje hladina estrogenu v organismu. Může to být například v případě odebrání vaječníků, nebo také v době menopauzy. I zde je potřeba pravidelně látku tělu dodávat.

Přírodní zdroje je třeba využít

Rozhodně nemusíte zobat tabletky, stačí, když si budete hlídat, aby byla vaše strava pestrá na některé potraviny. Největší obsah přirozeného vápníku je například v těchto potravinách:

mák, který obsahuje desetkrát více vápníku, než mléko

mléčné výrobky

lískové ořechy

mandle

chia semínka

sezamová semínka

fazole

sója

ovesné vločky

kakao

čekanka

Vápník je pro správné fungování našeho těla nezbytný. Do organismu jej můžeme dodávat pomocí pestré stravy.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/Náhledová fotografie: Getty Images