Neuvěřitelné! Jak vypadal chrám Mayů Chichen Itzá ještě před téměř sto lety? Jaký osud stihnul jeho objevitele?

Mayský chrám Chichen Itzá se řadí mezi novodobé divy světa. Jak vypadal na videu, které je staré téměř sto let? A jak nakonec mexická vláda naložila s jeho objevitelem?

Archeologický průzkum, na který se čekalo několik let

Již v roce 1913 byl naplánovaný dlouhodobý archeologický průzkum v oblasti Chichen Itzá. Jeho naplnění se ale odsunulo o dlouhé roky. Mezitím se okolo ještě prohnaly dějinné události, jako byla mexická revoluce nebo první světová válka. Projekt průzkumu objektů se tak odsunul o více než dekádu. Poté se již americkým archeologům podařilo získat potřebná povolení a mohli začít provádět výkopové práce v oblasti, která byla považována za archeologickou perlu. Hlavní práce vedl Edward Thompson. Muž, který si pozemek dokonce koupil a v jeho blízkosti si postavil dům.

Nejen objevy, ale i obnova

Během výkopových prací bylo nutné nejen vykopat, ale také průběžně obnovovat Caracol i Chrám bojovníků. Pracovaly zde výzkumné týmy a objevování nových artefaktů nebralo konce. Edward Thompson, který byl nadšeným archeologem, nakonec byl obviněn mexickou vládou z toho, že odcizil historické artefakty a vyvezl je tajně ze země. Když k obvinění došlo, Thompson byl v USA. Nikdy už se na Yucatánský poloostrov nemohl vrátit. Do své smrti se věnoval publikování knih.

Kultovní postava

Edward Thompson se stal významným pojmem v oblasti archeologie. Již na konci devatenáctého století si zakoupil pozemek, jehož součástí byly i objekty Chichen Itzá. Postavil si zde svou haciendu a na třicet let zkoumal a obnovoval prostory, které nalézal.

V dobovém videu je zachyceno, jak vypadaly dnes známé turistické cíle v roce 1937, kdy se budovy teprve obnovovaly a odkrývaly ze zeminy.

Zdroj: https://www.newworldencyclopedia.org/. Náhledová fotografie: Getty Images