Většina plísní, které ovlivňují potraviny, jsou eukaryotické organismy. Jejich plodnice se usazují na povrchu jakéhokoli povrchu, na kterém se uchytily. Pod povrchem však zuří válka plísní a hostitelů, která přesahuje rámec viditelných plísní, s nimiž se můžeme setkat například na chlebu, popisuje IFLScience.
Většina plísní, které ovlivňují potraviny, jsou eukaryotické organismy. Jejich plodnice se usazují na povrchu jakéhokoli povrchu, na který se přichytí. Pod povrchem však zuří válka plísní a hostitelů, která přesahuje rámec viditelných plísní, s nimiž se můžeme setkat například na chlebu, popisuje IFLScience.
Je sice pravda, že můžete mít štěstí a na chlebu se objeví neškodný typ plísně, ale rozpoznat rozdíl mezi dobrou a špatnou plísní je téměř nemožné. Hrozba se týká všech kontaminovaných potravin. Server Business Insider popsal případ staršího manželského páru, který byl převezen do nemocnice se silným svalovým třesem poté, co snědl plesnivou polévku z plechovky. Viníkem bylo Penicillium crustosum, o němž je známo, že uvolňuje mykotoxiny – druh jedu.
Podle Světové zdravotnické organizace jsou účinky některých mykotoxinů v potravinách akutní a příznaky závažného onemocnění se mohou objevit rychle po konzumaci kontaminovaných potravin. „Jiné mykotoxiny obsažené v potravinách jsou spojovány s dlouhodobými zdravotními účinky, včetně vyvolání rakoviny a poruch imunity. Z několika stovek dosud identifikovaných mykotoxinů si největší pozornost získala asi desítka, která má závažné účinky na lidské zdraví a vyskytuje se v potravinách.“ Lákadlo dobrého chleba je sice nepopiratelné, ale nestojí za to riskovat zdraví. Chléb můžete vždy zmrazit, aby vydržel déle.
zdroj: Who.com, IFL Science, Business Insider, Titulní obrázek: congerdesign