Znáte ho, ale nepoužíváte? Zadarmo přispěje k urychlení léčby mnoha nemocí i sražení horečky

Už je to nějaký ten pátek, co si Vincenz Priessnitz rovnal žebra o židli a na hruď si přikládal obklady, které ho nakonec proslavily po celé Evropě.

Položil tím základy vodoléčby a v jeho rodišti dodnes stojí léčebné lázně těšící se obrovské spokojenosti. Priessnitzovy obklady se používají běžně i dnes a mají všestranné využití. 

Založil lázně, které se proslavily po celé Evropě 

Priessnitzovy léčebné lázně bychom nalezli v Jeseníku a vybere si opravdu každý, od léčivých masáží po wellness, a to vše obklopené překrásnou přírodou. Jedná se o první léčebný ústav svého druhu na světě a už v první polovině devatenáctého století se lázně těšily velké popularity hlavně u společenské smetánky. 

A pokud se chcete v Jeseníku zastavit jen na chvilku, nenechte si ujít túru po přírodních pramenech. Svůj výlet můžete začít u Slovanského pramene, který je jedním z nejstarších v oblasti a vzít to kolem Editina či Rumunského pramenu, který nechal postavit rumunský král za to, že mu v lázních pomohli se uzdravit. Všechny prameny jsou v dochozí vzdálenosti od lázní, a tak si jejich návštěvu rozhodně nenechte ujít.

Vinzenz Priessnitz byl zakladatel přírodního léčitelství rakouského původu a německé národnosti, žijící na Gräfenberku u Frývaldova (dnes Lázně Jeseník) ve slezské části Jeseníků. Prosazoval například léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Fotka od Wikimedia Commons / Volné dílo

V jednoduchosti je jeho přínos

O priznicově obkladu už určitě všichni z vás někdy slyšeli. Jedná o třívrstvý obklad složený z mokrého šátku, igelitu a suchého šátku přes něj. I přes svou jednoduchost je velmi účinný a babičky na něj nedají dopustit, píše portál Rehabilitace.info.

A jak mohou priessnitzovy obklady pomoci nám doma? Mají všestranné využití a jsou velmi účinnou alternativou pro jinak dostupné léky. 

První pomoc při bolesti v krku 

Bolesti krku jsou hlavně teď na podzim a poté v zimě velkým strašákem mnohých z nás. Vyklubat se z nich může chřipka, angína a různé záněty. Proč je tedy nezarazit hned v počátku? Krk se díky zábalu zapaří a za dva dny jste zase jako rybička.

Nepoužívá se však jenom při bolestech v krku. Skvělou službu prokáže při zánětech v oblasti hrudníku, ať už se jedná o průdušky, hrtan, při otocích a také napomáhá vstřebání modřin. 

Názorné video, jak správně připravit Priessnitzův obklad. Zdroj: youtube.com

Srazí i vysokou horečku 

Záněty a otoky však jeho blahodárné účinky zdaleka nekončí. Priznicův obklad lze rozložit po celém těle a srazit jím tak někdy i velmi vysokou horečku. 

Jeho použití je opravdu víceúčelové a během zimy, kdy každý z nás aspoň jednou onemocní je drobná Priessnitzova pomoc k nezaplacení, radí web Rehablitace.info.

Zdroje: rehabilitace.info, priessnitz.cz, Náhledový obrázek: Gustavo Fring z Pexels