Existuje na ledovém měsíci Saturnu mimozemský život? Nové poznatky zvyšují jeho pravděpodobnost

Saturnův měsíc Enceladus představuje jednoho z nejslibnějších kandidátů na hledání mimozemského života ve sluneční soustavě. Pod vrstvou ledu se nachází podpovrchový oceán, který by měl obsahovat prakticky všechny chemické látky potřebné pro vznik živých organismů.

Vědcům se však zatím nepodařilo zjistit, zda voda v oceánu obsahuje fosfor, jeden ze základních biogenních prvků. Nová studie naznačuje, že v tomto ohledu můžeme být optimističtí – fosfor by měl být v ledovém měsíčním oceánu hojně zastoupen. Mezinárodní tým vědců zveřejnil výsledky své práce ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

„Enceladus je jedním z hlavních cílů lidského pátrání po životě ve sluneční soustavě,“ uvedl Christopher Glein, jeden z autorů studie.

Díky takzvaným slapovým silám poháněným gravitační přitažlivostí plynného obra Saturnu probíhá na Enceladu intenzivní sopečná činnost. Ta se na povrchu projevuje v podobě erupcí ledových gejzírů.

Na základě analýzy vzorků gejzírů odebraných sondou Cassini víme, že oceán obsahuje téměř všechny stavební kameny pro život, včetně organického uhlíku, amoniaku a pravděpodobně i síranů (H2S).

„Pátrání po mimozemských obyvatelích ve Sluneční soustavě změnilo priority a nyní hledáme stavební kameny života, včetně organických molekul, amoniaku, sloučenin síry, a také chemickou energii potřebnou k podpoře života.“

„Fosfor je zajímavý případ, protože předchozí práce naznačovaly, že v oceánu Enceladu může být málo fosforu, což by snižovalo šance na život,“ řekl Glein.

„Zjistili jsme, že gejzíry obsahují téměř všechny základní složky pro život, jak ho známe. Fosfor, prvek nezbytný pro život, zatím nebyl přímo identifikován, ale náš tým našel důkazy o jeho přítomnosti v oceánu pod ledovou kůrou měsíce.“

zdroj: ahaonline.sk, swri.org, Titulní obrázek: TheSpaceway/Pixabay.com