Tipy, jak ušetřit elektřinu
Patříte mezi věčné „nabíječe“ chytrých telefonů, tabletů a notebooků, kteří nechávají nabíječku zastrčenou v zásuvce i po odpojení zařízení ze zásuvky? Pokud ano, začněte nabíječku po nabití vytahovat. Je to proto, že i po odpojení zařízení ze zásuvky jím nadále proudí energie.
Pokud jde o potraviny, zkontrolujte, zda je v chladničce a mrazničce správně nastavená teplota. V opačném případě hrozí předčasné zkažení potravin, což vede ke zbytečnému plýtvání potravinami. Mimochodem, ke správnému skladování potravin vám může pomoci i to, že nejchladnějším místem v chladničce je spodní police.
Nemůžeme vynechat ani osvětlení. Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit elektřinu, je pravidelně vypínat světla (nejlépe úsporná – například LED zářivky), když opouštíte místnost.
Mezi další způsoby úspory elektřiny patří vaření, pečení nebo ohřívání jídla. Například zakrytí hrnce pokličkou při vaření, aby se zabránilo úniku tepla, nebo ohřívání větších porcí na sporáku místo v mikrovlnné troubě mohou být základními kroky na cestě k energeticky úspornější domácnosti. A abychom nezapomněli na výše zmíněné pečení, vyvarujte se příliš častého otevírání trouby během pečení. Akumulované teplo z něj bude unikat v desítkách °C jen tak tak.
Tipy, jak ušetřit teplo
K největším tepelným ztrátám v domě dochází přirozeně v zimě. Abyste je co nejvíce eliminovali, větrejte rychle a svižně s dokořán otevřeným oknem. Při otevřeném ventilačním otvoru trvá výměna vzduchu mnohem déle a tepelné ztráty se násobí.
Při realizaci vytápění zvažte zónovou regulaci nebo programovatelné termostaty. Investice do těchto vymožeností se časem jistě vrátí. Jen pro představu, v ložnici, předsíni nebo vestibulu nemusíte topit tolik jako v obývacím pokoji nebo koupelně.
Tipy, jak šetřit vodou
Ruku na srdce, nevyléváte náhodou zbytky vody z konvice do dřezu? Co kdybyste ji místo toho použili na zalévání květin? V každém případě byste museli později doplnit čerstvou vodu jen na zalévání. Použití té z konvice je rozhodně správné.
A co myčky nádobí? Někdo by mohl říct, že je to zbytečně drahá investice. Peníze vložené do myčky se však velmi rychle vrátí. Ruční mytí nádobí totiž spotřebuje několikanásobně více vody než mytí v myčce. A voda není zadarmo.
Neměli bychom opomenout ani tzv. líné čištění zubů při puštěném kohoutku. Tehdy se vám podaří vyplivnout hříšné množství přebytečné vody.
Pokud jde o úsporu vody v domácnosti, pozornost si zaslouží také toalety. Zatímco některé starší typy nabízejí pouze možnost jednoho spláchnutí, při kterém může dojít k plýtvání až 12 litry vody na jedno spláchnutí, novější typy mají tzv. duální splachování, které je mnohem úspornější.
zdroj: homelook.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/0fjd125gk87