Tvrdá voda představuje vodu s vysokým obsahem minerálů, nejčastěji vápníkem a hořčíkem. Ty mimo jiné způsobují vodní kámen, usazeniny v rychlovarných konvicích, zanášení pračky, snížený účinek pracího prášku apod. Jediným účinným řešením je změkčení vody. Pokud ale nechcete, nebo nemůžete investovat tisíce do změkčovače vody, poradíme vám jednoduché řešení, díky kterému ochráníte spotřebiče a ušetříte peněženku.
Jak zjistíte, že máte doma tvrdou vodu?
Vyzkoušejte jednoduchý test za použití mýdla. V případě, že mýdlo během mytí málo pění, pravděpodobně tvrdou vodu máte. Výrazné pěnění je naopak znakem vody měkké. Zjistit, jaká voda vám teče z kohoutku, můžete i jinak než pomocí mýdla. Všímejte si, zda nejsou vaše spotřebiče potaženy bělavým povlakem, jestli se špatně nerozpouští prací prášek či tablety do myčky, nebo zda na hladině vody nezůstává povlak. To všechno jsou další příznaky tvrdé vody.
Své podezření si můžete potvrdit pomocí snadno dostupných testovacích proužků, které vám na barevné škále ukážou, jak moc tvrdou vodu doma máte.
Jakým způsobem vodu změkčit?
Pořiďte si do domácnosti jedlou sodu neboli sodu bikarbonu. Tohoto levného a všestranného pomocníka využijete jak v boji s tvrdou vodou, tak se vzniklým vodním kamenem a dalšími usazeninami.
Praní prádla
Jednoduše přidejte jedlou sodu k pracímu prášku. Soda přemění ionty vápníku a hořčíku na uhličitany nerozpustné ve vodě, a tím vodu změkčí. Uhličitany se následně usadí na dně pračky a společně s vodou se odplaví. Přítomnost sody uchrání pračku i vlákna textilií před usazeninami vodního kamene. Zároveň zesílí účinek pracího prášku a poradí si s odolnými skvrnami nebo zašedlými kousky prádla.
Vaření luštěnin
Věděli jste, že tvrdá voda znesnadňuje vaření suchých luštěnin jako čočka, fazole nebo hrách? Brání totiž změknutí slupky a štěpení pektinů. Pokud do vroucí vody přidáte trochu jedlé sody, budou luštěniny dříve uvařené a zároveň také stravitelnější.
Voda na kávu nebo čaj
Už si ani nepamatujete, kdy naposledy jste si doma uvařili dobrou kávu nebo čaj bez nepříjemné pachuti? Ano, i podle tohoto ukazatele poznáte, že máte tvrdou vodu. Na horkém nápoji si znovu pochutnáte, pokud do vody před vařením přidáte špetku jedlé sody. Současně tím zredukujete tvorbu vodního kamene. Dejte ale pozor, abyste to se sodou nepřehnali a nepřidali jí příliš. Začínejte opravdu s malým množstvím a v případě potřeby ho navyšujte. Nejen tvrdá voda, ale i větší množství sody způsobuje nepříjemnou chuť.
Jak vyčistíte samotnou rychlovarnou konvici, ve které už máte usazené nečistoty a vodní kámen? Smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1, nalijte do konvice a přiveďte k varu. Pokud nejsou usazeniny opravdu velmi odolné, měla by být konvice jako nová. V opačném případě přidejte 2-3 lžičky jedlé sody a nechte několik minut působit. Potom konvici důkladně vypláchněte čistou vodou.
Zdroj: KOLEKTIV AUTORŮ. Jedlá soda. 1. vydání. Brno: KAZDA, 2019. 192 s. ISBN: 978-80-88316-48-0, Náhledová fotografie: Gettyimages