Fotopast v džungli vyrazila biologům dech: Takové zvíře ještě nikdy neviděli

Infračervené kamery pořídily unikátní záběry jediné albínské pandy na světě, a to v čínské přírodní rezervaci Wolong na jihozápadě země. Podle záběrů se zdá, že vzácný exemplář žije zcela normálně se svými druhy typického vzhledu.

Podle Tiffany Mayové z New York Times byla sněhově bílá panda vyfotografována již v dubnu 2019 v národní přírodní rezervaci Wolong v provincii  S´-čchuan. Kamera byla nastavena tak, aby sledovala divokou zvěř v této oblasti, a přestože obraz, který vytvořila, je poněkud rozmazaný, vědci dokázali rozeznat bílou srst pandy a načervenalé oči – obojí charakteristické známky albinismu. Předpokládá se, že mladému medvědovi je jeden nebo dva roky, ale odborníci nedokázali určit jeho pohlaví, uvádí Lily Kuo z Guardian.

Vzácná celobílá panda zachycená kamerou v jihočínské provincii S´-čchuan. Zdroj: youtube.com.

Na videu natočeném koncem února je vidět, jak albínská panda kráčí směrem k pandí matce a jejímu mláděti, odpočívajícím v dutině stromu, a dává signál ke kontaktu. Samice zůstává klidu. Když s mládětem odejde, albínka očichává každé místo dutiny stromu. „Mláděti na záběrech je asi rok nebo dva, bílá panda má velikost téměř dospělého člověka. Koncem února vstoupily divoké pandy do období říje, během kterého mohou být samice s mláďaty velmi agresivní, když se k nim přibližuje dospělá panda,“ vysvětluje Wei Rongping z Čínského centra ochrany a výzkumu pro pandy velké pro The Straits Times.

„Samice od mláděte byla mimořádně klidná, což nebývá normální. Jednou z možností je, že je matkou i pandy albínské,“ dodal Wei. Zdá se, že jde o jedinou pandu svého druhu na Zemi. „Zatím můžeme říci, že albínské pandě se velmi dobře daří ve skupině a v přirozeném prostředí. Stále není jasné, zda bude její genetická výbava dědičná a bude stabilně přenášena v populaci, je k tomu zapotřebí další výzkum,“ uvedl Li Sheng z Pekingské  univerzity. 

Vzácné pandy, vzácnější albínka

V současnosti žije ve volné přírodě méně než 1900 pand, přičemž většina z nich se vyskytuje v jihozápadní Číně. Zdá se, že jde zatím o jedinou pandu s albinismem, vzácnou genetickou mutací, kvůli které není schopna produkovat kožní barvivo melanin.

Zdroje: straitstimes.com, nytimes.com. Náhledová fotografie: tirachard z Freepik