Hádáte se kvůli barvám? – Ženy a muži opravdu vidí barvy rozdílně!

Některé z žen určitě zažily ten pocit, kdy se svým manželem navštívily drogerii a u regálu s kosmetikou mu položily otázku ve smyslu: ,,Miláčku, která z těch rtěnek je nejlepší?“ jenže se jim dostalo odpovědi: ,,Co je to za otázku, vždyť jsou všechny stejné!“ A tak se žena bezradně musela dál rozhodovat sama, jestli jí víc sluší purpurově červená, vínová anebo rudá. Nebudete tomu věřit, ale muži opravdu vidí barvy jinak než ženy! 

Fotka od Andrea Piacquadio z Pexels

Kam až sahá historie? 

Ženy vnímají svět v teplejších barvách a lépe rozeznávají například různé odstíny červené barvy. Muži na druhou stranu neumí vnímat malé kontrasty, a naopak dobře registrují rychlý pohyb. Předpokládá se, že tento rozdíl má evoluční základ: v pravěku ženy musely být schopny najít například červené plody v zeleném lese, zatímco muži lovili divokou zvěř. 

Za všechno může mozek! 

Tam kde muži vidí oranžovou barvu, ženy básní o broskvové, meruňkové a lososové. Znají i další barvy, které muži nevidí anebo nemají potřebu je rozlišovat. Ženy dovedou vnímat všechny svoje děti najednou, televizní zprávy k tomu, a stále jsou v obraze. Muži buď prchají anebo nežádoucí zvuky v mozku jednoduše „vypnou“. Zatímco muži vaří oběd v postupných krocích, ženy dělají spoustu různých kroků naráz, nic nepokazí (tedy…většinou, přeci chybovat je lidské) a jsou hotové zpravidla za kratší dobu. Vysvětlení těchto i řady dalších odlišností našli vědci ve stavbě mozku a jeho fungování. Mužský a ženský mozek se totiž od sebe dost podstatně liší. 

Fotky od Anna Shvets z Pexels

Ale jak je to možné? 

Muži mají barevné vidění založené na čípcích, což jsou nervové buňky, které vnímají tři druhy barev a z toho se potom skládá výsledný barevný obraz. Ženy mají překrývání jednotlivých spekter lepší a z toho důvodu jsou schopné popsat a vidět velmi jemné detaily barev. Možná to souvisí s tím, že ženy při svém způsobu vedení domácnosti, ať už to bylo v pravěku nebo dnes, musí rozhodovat mezi tím, jestli je nějaká potravina zralá anebo nezralá, jestli je nějaké jídlo ještě poživatelné atd., a proto mají zvýšenou citlivost na barvy. Takže když si jde nějaká žena koupit barvu například na vlasy, často je její manžel, partner nebo syn, který jde s ní, překvapen, kolik různých druhů hnědi se prodává – on vidí jenom jednu. 

…tak schválně, kolik barev vidíte tady?… 

Zdroje: livescience.com, bibalex.org, Náhledový obrázek: Sharon McCutcheon z Pexels