Karanténa – vězení, nebo příležitost lépe poznat sám sebe?

Mnoho lidí začalo v karanténě trpět úzkostmi, za které si z větší častí můžou obvykle sami. Nezvládají být zavření s ostatními a leckdy ani nevydrží být pouze sami se sebou. Jak tedy tuto dobu zvládnout bez větších psychických obtíží? Klíčem k úspěchu je začít sám u sebe!

V dnešní době většina lidí jede pouze na takzvaný „výkon“ a jejich chování podporují i nové moderní přístroje. Chtějí být pořád lepší a lepší, nedokáží se spokojit s tím, co mají, a závidí ostatním.

Lidstvo se stalo národem ovcí, které chtějí být stejné jako ostatní, nosit stejné oblečení, mít nejlepší mobily a nejlépe by chtěli žít životy celebrit z instagramů. Sebeláska a sebevědomí je pro ně cesta na dlouhý čas, protože jedno bez druhého neexistuje a bez nich nejsme a ani nedokážeme být sami sebou. Proto se mnohým lidem, jimž byla určena karanténa, stává, že nevydrží být doma, neumí si užít pocit „lenošení“ a dopřát si konečně trochu času sami pro sebe. Jakmile totiž člověk spokojený sám se sebou, teprve potom může vysílat kolem sebe pozitivní energii.

Jak tedy opět nalézt cestu k sobě samému? Máme zde několik tipů, které vás mohou navést na tu správnou.

Udělejte si radost

Nemusíte si hned nutně kupovat luxusní oblečení nebo diamantové šperky. Zkrátka si udělejte radost tím, co dělá šťastné právě vás. Někomu udělá radost dobré jídlo, někoho zase potěší oblíbený film.  Každý si zaslouží odpočinek a odreagování se. Zkuste se mít více rádi pomocí odměn, které si vytvoříte. Zkrátka se naučte chápat své potřeby.

Fotka od cottonbro z Pexels

Vraťte se k činnostem, které vás dříve bavily

To, co blízce souvisí s čerpáním energie, jsou činnosti, které nás baví. Schválně jestli jste si všimli, že hlavně děti mají spoustu koníčků a jsou častokrát mnohem uvolněnější a bezstarostnější než dospělí. Probuďte své vnitřní dítě a vzpomeňte si na to, co vás dříve bavilo, a tyto činnosti obnovte. Ať už se jedná o čtení, kreslení, sport, hudbu nebo hraní videoher, zkuste se na chvíli uvolnit a zrelaxovat. Klidně si vytvořte týdenní plán, který vám může pomoct si najít čas na sebe. Věřte, že po určité době ho již nebudete potřebovat. 

Nechte volný průchod myšlenkám

Znáte ty chvíle, kdy sami nevíte, nad čím přemýšlíte a lidově se řekne, že „čumíte do blba“? Pokuste si tyto chvíle znovu nabudit. Možná vám to hned nepůjde, možná vás to dožene k slzám, protože budete mít konečně prostor přemýšlet naprosto o všem, ale pokud se vám to podaří, vyčistíte si tak hlavu, abyste se mohli vrhnout na další věci a plně se na ně soustředit. Extrém také není zdravý. Žít mimo svět znamená přicházet o radosti skutečného života, proto je třeba najít rovnováhu mezi těmito protipóly.

Choďte na procházky do přírody

Příroda vždy byla a je kouzelným prostředím, kde se naše těla očistí od všeho, co potřebujeme shodit. Je vhodná pro meditace, procházky, čtení, a podobné odpočinkové aktivity. Zkuste někdy vyrazit ven a soustředit se na každý detail, který vás obklopuje. Na barvu stromů, na květiny, vdechujte vůni přírody a nechte se jí léčit.

Řekněte těm nejbližším, že je máte rádi

Už dlouho jste nikomu nevyznali své city? Třeba i to může za vaše nízké sebevědomí a za pocit, že nejste milovaní. Začněte proto u sebe. Neočekávejte, že někdo jen tak přijde a řekne vám, jak jste úžasní. Převezměte iniciativu, navštivte příbuzné, scházejte se s přáteli a dokazujte jim, jak moc jsou pro vás důležití. Poté vnímejte lásku, která bude proudit nazpátek od nich k vám.

Fotka od cottonbro z Pexels

Udělejte si pořádek v životě

Tento bod je ideální si nechat na závěr své cesty k sebepoznání, neboť by vás mohl zase strhnout do víru dřívějších zbrklých myšlenek. Až budete čistí a připraveni na nový začátek, zkuste si utřídit svůj život a pokládat si otázky, jestli vás vaše práce opravdu naplňuje, nebo byste ji chtěli změnit. Jestli vás lidé, které kolem sebe máte, dělají opravdu šťastnými, a jestli je celkově váš život takový, jaký jste si ho vždycky přáli mít. Každý má právo začít nanovo, na to pamatujte.

Zdroj: medium.com, Náhledový obrázek: Pixabay z Pexels