Ostropestřec: Pár kapek denně funguje jako prevence proti rakovině, řeší migrény, pomáhá při Alzheimerově chorobě a může zachránit játra

Ostropestřec mariánský je bylina, která má fialové květy, pichlavé listy a spoustu zdravotních benefitů. V minulosti se používal jako lék na hadí ušktnutí, později jako lék na deprese, krevní tlak či potíže se žaludkem. Dnes se nejčastěji užívá olej či tablety jako podpora regenerace jater, takže jej můžete klidně darovat každému, kdo má oblibu v pití alkoholu a podpořit tak jeho zdraví. Ostropestřec má ale spoustu dalších příznivých účinků, na které si posvítíme v dnešním článku.

Podporuje funkci mozku ve vyšším věku

S přibývajícím věkem už náš mozek nemá takovou sílu, jako dříve. Ostropestřec díky svým protizánětlivým a antioxidačním účinkům dokáže zabránit poklesu mozkových funkcí, které s přibývajícím věkem přirozeně klesají. Ostropestřec mariánský se také používá jako tradiční lék na neurologické stavy, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. 

Chrání kosti a jejich úbytek

Ostropestřec je také vhodný při osteoporóze, což je onemocnění způsobené progresivní ztrátou kostní hmoty. Obvykle se vyvíjí pomalu po řadu let a způsobuje slabé a křehké kosti, které se pak snadno lámou i po menších pádech. Ostropestřec stimuluje mineralizaci kostí a chrání před úbytkem kostní hmoty.

Foto od Gettyimages

Funguje jako prevence před rakovinou

Antioxidační vliv silymarinu obsaženém v ostropestřci má určité účinky, které jsou často spojovány se snížením rizika vzniku onemocnění rakovinou. Podporuje správné fungování imunitního systému a také při již probíhající rakovině bojuje proti rozšíření nádorů, podporuje a detoxikuje játra při častém zatěžování léky a chemoterapií a vylučuje tak z těla škodlivé látky.

Pomáhá s hojením akné

Akné je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Sice není nebezpečné, může však způsobovat jizvy, kterých se už tak jednoduše zbavit nelze. Užívání doplňků stravy s ostropestřcem může díky jeho protizánětlivým a antioxidačním účinkům pomoci při boji s akné. Také podporuje snižování oxidačního stresu, který vznik akné podporuje.

Další příznivé účinky ostropestřce:

  • bojuje s migrénami
  • pomáhá při cirhóze jater
  • chrání tělo před škodlivými látkami
  • snižuje příznaky depresí a poruch nálad
  • pomáhá při alergiích a astmatu
  • používá se při poruchách krevního oběhu

Zdroj: healthline.com Náhledový obrázek: Gettyimages