Bojujte za zdravé srdce: 5 potravin, které vám pročistí tepny a ochrání před srdečním onemocněním

Onemocnění srdce je jednou z nejčastějších chorob po celém světě. Souvisí se stresem, nedostatkem pohybu, zpracovanými potravinami a sedavým zaměstnáním. Hlavním rizikovým faktorem infarktu a mrtvice jsou ucpané tepny, které mohou přerušit průtok krve po celém těle. Riziko nemoci lze snížit zdravým stravováním a konzumací správných potravin.

O které potraviny se jedná, vám po vzoru webu Emon prozradíme v tomto článku. Nezkracujte si život a užijte si zdravé jídlo, které se dá s troškou šikovnosti připravit mnohem chutněji, než to nezdravé.

Losos

Losos je na prvním místě z toho důvodu, že je rozhodně nejzdravější potravinou pro srdce. Ačkoliv ryby obsahují zdravé kyseliny, známé také jako rybí tuk, máme tendenci je jíst velmi málo. Tyto zdravé tuky pomáhají snižovat cholesterol a záněty v těle. Nezapomínejte ale ani na tuňáka, makrelu a sledě.

Růžový losos neboli losos gorbuša. Fotka od  misskursovie2013 z Pixabay

Pomerančová šťáva

Abyste měli jistotu, že konzumujete opravdu 100 % šťávu, vylisujte si ji sami, nebo se zaměřte na etikety, které musí obsahovat nápis „100% za studena lisovaná šťáva“. V takovém případě se připravte na vyšší cenu. Pomerančová šťáva je bohatá na antioxidanty, které podporují zdravé cévy, navíc tak jednoduše doplníte denní příjem vitamínu C.

Černá káva

Jeden až tři šálky kávy bez mléka a cukru mají na srdce příznivý účinek a snižují riziko infarktu až o 20 %. Nezapomeňte však ani na to, že se to s kofeinem nemá přehánět.

Kurkuma

Oranžový prášek, který možná používáte jako koření, má mnohem větší sílu, než byste možná čekali. Vše má na starost látka zvaná kurkumin, která snižuje záněty tkání, pomáhá zabraňovat nadměrnému ukládání tuků, a jak jsme zmínili už výše, je skvělým pomocníkem v kuchyni. Už jste vyzkoušeli kurkumové latte?

Meloun

Melounová sezóna se pomalu, ale jistě blíží, a tak je ideální čas na to si říct, jaké má kromě snadné hydratace těla přínosné účinky pro srdce. Meloun podporuje cévy tím, že pomáhá vytvářet oxid dusnatý. Takže až příště uvidíte meloun, kupte si rovnou celý!

Zdroj: www.emon.eu.org. Náhledový obrázek: congerdesign z Pixabay