Někteří očkovaní lidé uvádějí, že dostali pásový opar. Vědci nyní zkoumají, zda to souvisí s vakcínou

Izraelští vědci zjistili, že existuje souvislost mezi koronavirem a výskytem pásového oparu. Jedná se o virové infekční onemocnění, které se projevuje nepříjemnými potížemi v podobě bolesti a kožní vyrážky. Informoval o tom deník The Jerusalem Post.

Nová studie, kterou tento měsíc zveřejnili vědci ze Sourasky Medical Center a Carmel Medical Center v Haifě, zjistila, že riziko vzniku herpetické infekce po očkování koronavirem se zvyšuje u lidí s autoimunitními zánětlivými revmatickými onemocněními.

„V tuto chvíli nemůžeme říci, že příčinou je vakcína. Můžeme pouze říci, že u některých pacientů je to spouštěč,“ řekla listu The Jerusalem Post doktorka Victoria Furerová, primářka revmatologického oddělení.

Je to proto, že virus pásového oparu může v těle přežívat roky, aniž by se jakkoli projevil. Mají ji všichni lidé, kteří v minulosti prodělali plané neštovice. Onemocnění je způsobeno stejným virem.

Studie se zúčastnilo 491 osob s revmatoidní artritidou nebo příbuznými onemocněními, které dostaly vakcínu. Šindel se objevil pouze u šesti. Pět osob se nakazilo po první dávce vakcíny Covid společnosti Pfizer/BioNTech, zbývající jedna osoba po druhé dávce vakcíny.

Poté, co vědci zveřejnili výsledky studie, se na ně obrátili lidé z celého světa, u nichž se po očkování vakcínou objevil pásový opar. „To naznačuje, že existuje určitá souvislost,“ řekl Furer.

Pásový opar se podle ní může projevit v každém věku. Častěji se však objevuje u osob starších 50 let. Od zveřejnění článku v časopise Rheumatology v polovině dubna se jí ozývají pacienti z celého světa, u kterých se po očkování objevil pásový opar.

Dr. William Schaffner, odborník na infekční choroby z Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu, uvedl, že žádné americké zprávy o vedlejších účincích vakcíny dosud neprokázaly vyšší riziko pásového oparu u osob, které dostaly vakcínu Covid.

Starší lidé a lidé s oslabenou imunitou jsou obecně vystaveni vyššímu riziku pásového oparu, řekl. „Je důležité nechat starší dospělé očkovat. Je to proto, že v této populaci je výskyt pásového oparu nejčastější,“ dodal Schaffner.

zdroj: Jerusalem Post, Rheumatology, Titulní obrázek: Pixabay.com/huntlh