Znamení, díky kterým poznáte, zda má váš pes blechy – nepodceňujte je!

Blechy. Jsou malé, otravné a těžko rozpoznatelné. A navíc mohou být pro vašeho psa skutečně nebezpečné, pokud se problémy ignorují a neošetřují (prosím, nedělejte to).

Dobrou zprávou je, že blechy lze snadno zjistit, pokud víte, co hledat, a také snadno léčit s různými léky nebo spreji a šampony. Tento článek vám dá spoustu tipů, jak zkontrolovat psa proti blechám, a několik možností, jak se zbavit problému, pokud je váš mazlíček napadený.

1. Malé kousnutí

Blechy jsou drobní paraziti, kteří se doslova živí vaším psem. To znamená, že zanechávají velmi zjevné skusové známky, ale pouze pokud se díváte pozorně. Budete muset prohrabat srst svého psa a zkontrolovat malé červené značky. Nejčastěji se vyskytují kolem krku psa, i když by mohly být i na mnoha jiných místech.

Zkontrolujte i svou vlastní kůži, protože blechy jsou více než šťastné, že mohou kousat i lidi. Pokud váš pes spí ve vaší posteli nebo je obecně fanouškem tulení se s vámi, tak i na vás se mohou objevit příznaky.

2. Nadměrné škrábání nebo kousání

Dalším docela zřejmým znakem blech je, když se váš mazlíček začíná drbat více než obvykle. Spolu s extra škrábáním si můžete si všimnout, jestli se váš pes také snaží kousat na místech, kde je to svědí. Nepravidelné vypadávání chlupů, nebo skvrny by mohly být znamením, že to váš mazlíček dělá, i když se nedíváte.

3. Zkontrolujte srst

Dospělé blechy je snazší najít, takže další jednoduchý způsob, jak je zkontrolovat, je pečlivě prozkoumat srst vašeho psa. Dospělé blechy mají malá plochá těla a jsou tmavě zbarvená – obvykle červenohnědá nebo černá.

Dospělé blechy jsou mobilní a budou se aktivně snažit skrýt před zvědavými prsty, což jim může způsobit, že je někdy obtížné je rozpoznat. Nejběžnějšími místy, kde se dívat, jsou krk, za ušima, blízko základny ocasu a břicho vašeho psa. Můžete si také všimnout dospělé blechy v místech, kde se váš pes nejčastější pohybuje, jako je oblíbený polštář nebo místo odpočinku.

4. Vypadávání srsti

Při kontrole srsti psů byste si měli také uvědomit, zda zvíře vykazuje známky ztráty chlupů. Vypadávání chlupů nebo alopecie může dojít u psů z mnoha důvodů, včetně blešího kousnutí. Psi nebo kočky si mohou vytrhávat chlupy kvůli neustálému kousání nebo olizování oblastí kousnutí blech.

5. Červené fleky nebo vyrážka

Bleší kousnutí může vyvolat alergickou reakci u některých psů (a koček), což vede k některým neobvyklým červeným skvrnám na kůži. Hypersenzitivita blechy může způsobit vyrážky kdekoli na těle.

6. Metoda bílého ručníku

Pokud jste nebyli schopni odhalit blechy na svém psu pouhým okem, pak existují další metody, které můžete použít. Položte starý bílý ručník (nebo prostěradlo), nechte svého psa postavit se na něj a vyčistěte mu srst jako obvykle. Pokud se dospělé blechy schovávají v psím kabátu, mohou se rozrušit a skočit. I když jsou malé, blechy by měly být na ručníku jasně vidět.

8. Zkontrolujte dásně vašeho psa

Blechy jsou paraziti, kteří se živí krví. Pokud je napadení dost špatné, váš pes může začít trpět chudokrevností, což je stav, který způsobuje nedostatek červených krvinek nebo hemoglobinu. I když je vždy chytré kontaktovat veterináře, aby potvrdil tento typ věci, jedním z jednoduchých ukazatelů je kontrola dásní psa. Pokud vypadají bledě, pes by mohl trpět anémií v důsledku ztráty krve z kousnutí blechami. Tento stav může být ještě nebezpečnější u štěňat nebo psů malých plemen a je třeba je brát vážně.

9. Zkontrolujte svůj nábytek

Pokud jste již zkontrolovali svého psa a stále si nejste jisti, zda má blechy nebo ne, dalším krokem je kontrola prostředí vašeho domácího mazlíčka. Podívejte se na psí postel, oblíbený polštář, jeho plyšové hračky, jídelní kout a kamkoli jinam, kde váš pes tráví spoustu času – včetně vaší postele nebo gauče, pokud necháte svého mazlíčka v těchto místech.

Zřejmým znakem jsou malé černé skvrny, které jsou snadněji viditelné otřením povrchů vlhkým bílým hadříkem. Pokud se tyto skvrny začnou na vlhkém hadříku okolo červenat, jsou to bleší nečistoty a znamení, že váš pes je pravděpodobně zamořen. 

10. Chyťte blechu

Stále nejste přesvědčeni? Vytvořte bleší past! Je to docela jednoduché. Nechte malou misku mýdlové vody na podlaze u lůžka vašeho psa nebo oblíbeného místa na spaní. Použijte malou noční lampu nebo lampičku na čtení, aby na misku rozsvítilo malé světlo a přes noc vypněte všechna ostatní světla. Blechy přitahuje světlo, takže skočí do mýdlové vody a utopí se.

Co dělat, když najdete blechy?

Nejprve kontaktujte svého veterináře a zahajte léčbu. Mezi nejčastější léčby patří měsíční léčba aplikovaná na zadní stranu krku psa, nebo jiné šampony, krémy a prášky. 

Váš dům potřebuje také úklid. Umyjte všechno ložní prádlo (jak vaše, tak i psa) a vysajte vše – koberečky, podlahy, polštáře, pohovky atd. Pokud chcete být opravdu jisti, opakujte tento proces každých několik dní, dokud si nejste stoprocentně jisti, že blechy jsou pryč.

Tipy pro prevenci

Pokud máte trávník, ve kterém si pes pravidelně hraje, zkuste na něm udržovat co nejkratší trávu. To pomáhá zabránit blechám skákat na psa. Blechy obvykle dávají přednost tmavým místům a udržování krátké trávy vystavíte půdu slunečnímu záření, a to blechy odradí.