Jablečný ocet jako univerzální všelék!

Jablečný ocet je často přehlížený a podceňovaný přírodní prostředek, přestože by díky prospěšným účinkům neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Jeho antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti vám buď přímo pomohou vyřešit různé neduhy, zajistí rychlejší léčbu, nebo průběh některých onemocnění minimálně zmírní.

Artritida

Jablečný ocet je skvělý pomocník, pokud bojujete s artritidou. Pomáhá totiž redukovat záněty v postižených místech a mírní tak projevy onemocnění. Jednou denně vypijte sklenici teplé vody smíchanou se lžící přírodního jablečného octa a lžičky medu.

Bolest v krku

Špatně se vám polyká nebo máte začínající zánět mandlí? Na nic nečekejte a vyřešte obtíže kloktadlem z jablečného octu. Do sklenice s vodou přidejte lžíci jablečného octa a směs jednou za hodinu kloktejte, dokud nezačnete pociťovat úlevu. Potom můžete interval mezi kloktáním prodlužovat. Když s léčebnou kúrou začnete včas, můžete se vyhnout užívání antibiotik.

Cukrovka

Věděli jste, že sklenice vody se 2 lžícemi jablečného octa vypitá bezprostředně po jídle snižuje hladinu cukru v krvi? Když si doporučenou medicínu dopřejete pravidelně, nejlépe po jídle, které je bohaté na sacharidy, můžete tak zabránit vzniku diabetu 2. typu, nebo dostat hladinu cukru v krvi pod kontrolu, pokud už cukrovkou trpíte.

Dásně

Bolestivé ranky v ústech a zánět dásní vyléčíte, když si budete vyplachovat ústa octovou vodou v poměru 2 lžičky jablečného octa na sklenici vody. Tato přírodní ústní voda má protizánětlivé a hojivé účinky a rychle vám uleví od nepříjemných pocitů.  

Horečka

Dostali jste horečku a nechcete hned sahat po lécích, nebo vám na srážení nepomáhají? Připravte si litr vlažné vody a přidejte do ní 2 lžíce jablečného octa. Poté do octové vody namočte pár vlněných nebo bavlněných podkolenek. Lehce vyždímané podkolenky si natáhněte na nohy a přes ně dejte ještě jedny suché. Zabalte se do teplé deky a 10 až 15 minut počkejte. Jestli vám po této době horečka neklesne, opakujte zábal za hodinu ještě jednou. Ne ovšem víckrát!

Pozor: Metodu nepoužívejte, pokud pociťujete zimnici nebo máte v důsledku nemoci studené nohy.

Močový měchýř

Trpíte na nepříjemné záněty močového měchýře? V tomto případě vám jablečný ocet pomůže jako podpůrný prostředek při léčbě, kterou vám předepíše váš urolog. Pokud budete pít 3× denně sklenici vody se lžící jablečného octa, uvidíte, že budete fit mnohem dříve.

Rýma

Nevítaný návštěvník, který se rád vrací několikrát do roka a špatně se ho zbavuje. Vyzrajte na něj parní lázní s jablečným octem. Smíchejte hrnek vody s hrnkem octa, směs dejte na plotnu a zahřejte. Poté 3 až 5 minut vdechujte octové výpary. Pomohou vám rozpustit usazený hlen. Pokud je potřeba, opakujte proceduru několikrát denně.  

Zdroj: KOLEKTIV AUTORŮ. Ocet. 1. vydání. Brno: KAZDA, 2020. 192 s. ISBN: 978-80-88316-76-3, Náhledová fotografie: Freepik