Jak bez úhony ustát návrat z dovolené? Vezměte si příklad z horolezců

Lidská psychika má určitou setrvačnost, přeladit se ze dne na den z oddychové nálady do pracovního presu se dost dobře nedá (a platí to i naopak). Zkuste s naší pomocí přežít návrat do práce bez větší duševní újmy.

Aklimatizujte se zvolna

V ideálním případě byste si měli dopřát alespoň den volna před nástupem do práce, a to jednak kvůli jisté adaptaci, během níž se pozvolna vyrovnáte s přechodem do reality, jednak aklimatizačním dnem získáte čas na vybalení, praní, menší nákup, takže po návratu z práce vás nebude čekat další šichta. Pokud si i poslední den dopřejete pobyt na dovolené, vzpomeňte si na horolezce: taky už by nejradši byli nahoře, ale kvůli změněným podmínkám se během výstupu trpělivě postupně aklimatizují, protože dobře vědí, jakou paseku na těle i psychice dokážou napáchat prudké změny.

Piánko

Ačkoliv jste možná překonali původní nechuť, nebo jste typ, co se do práce těší a nově nabytou energii hodláte pracovně zhodnotit, nepřehánějte to a nevrhněte se do všeho hned naplno. Ať za pár dní plného nasazení nečelíte deziluzi a pocitu náhlé přepracovanosti.

Chce to systém

Opětovné zapojení do pracovního procesu vyžaduje promyšlenou strategii: začněte tím, co je skutečně podstatné a naléhavé, a pokud jste nuceni vybírat mezi důsledností a rychlostí, volte důkladnost. Ačkoliv se to snadno říká a těžko dělá, zkuste se do dalšího úkolu pustit, až když máte ten předchozí hotový.

Rozlítanost je častým důvodem stresu, protože pokud máte rozdělaných deset věcí, oprávněně můžete trpět pocitem „ všechno se na mě valí“. Nejlepším lékem je dovolit si ten luxus všeho na chvilku nechat, zavřít oči, začít zhluboka dýchat. Stačí chvíle a možná vám dojde, že v klidu to půjde lépe a že se ten svět taky nezboří.

Užitečné suvenýry

Také si můžete projasnit pracovní den suvenýrem z dovolené na pracovním stole nebo třeba vydařené fotky na pozadí počítače.

Rozchoďte to

Fotka od lookstudio z Freepik

Pokud jste dovolenou neprospali, ale byli v pohybu a ze dne na den tělo „vypnete“ a sednete s na židli, bude to pro něj i mozek nepříjemný šok. Zkuste si jít po práci zaběhat nebo alespoň projít a tzv. návrat do reality rozchodit.

Neignorujte příznaky

Pokud nejste workoholik, můžou se první dny po volnu projevovat podrážděností, problémy se spánkem a soustředěním, žaludečním problémy, úzkostmi… Neodezní-li tyto problémy a naopak se prohloubí, je potřeba něco změnit a také navštívit lékaře.

Zdroj: www.topresume.com. Náhledová fotografie: Andrea Piacquadio z Pexels