To, jak často svého psa koupete, závisí na životním stylu, který váš mazlíček vede, na délce srsti a na přítomnosti tzv. podsady. Někteří psi se koupou každý týden, zatímco jiní potřebují koupel jednou za čtvrt roku.
I když se to nezdá, nejen kočky nemají rády koupání. Pokud váš pes nemá akci koupel rád, přemýšlejte, jestli nejste příliš horliví – možná váš pes nepotřebuje koupele tak často, jak si myslíte.
Četnost koupele: jednou za týden, za měsíc, za čtvrt roku?
Nejjednodušší odpověď na otázku, jak často by se měl koupat pes, by měla být: když je velmi špinavý.
Pokud je srst vašeho mazlíčka pouze trochu špinavá, místo toho, abyste ho dali do vany nebo sprchy, stačí mu otřít chlupy vlhkým hadříkem.
Jaké rasy a jak často koupat:
Jednou za 2 týdny:
psi s dlouhou a hedvábnou srstí (např. maltézáčci a yorkšírové)
Jednou za měsíc:
psi s krátkou srstí (labradoři, mopslíci),
Jednou za tři měsíce:
psi s podsadou (např. skotský ovčák, knírač)
Dvakrát do roka:
psi žijící venku v chovatelské stanici.
Pamatujte však, že psa nemusíte nutně koupat, pokud uplynula „jejich doba“ a pes je čistý. Někteří psi s podsadou, kterou ztrácejí, jako jsou zlatí retrívři, němečtí ovčáci a labradoři, potřebují spíše kartáčování než mokré koupele.
Po koupeli nezapomeňte psovi osušit srst a uši (nikdy ho nevypouštějte ven mokrého).
Kdy psa nekoupat?
Koupání psa má zjevné výhody, ale nezapomeňte, že také snižuje jeho imunitu. Když ho koupete, vymýváte mu přirozený maz z kůže a srsti. Pokud psa koupete často, například jednou za dva týdny, vyberte šampon pro doplnění odstraněného mazu.
- Od koupání byste měli upustit během ochranného očkování štěňat i u psů, kterým ještě není šest týdnů.
- Nekoupejte psa, který prošel stresujícím zážitkem (např. bezprostředně po změně majitele nebo bydliště) nebo po operaci. Zkontrolujte, zda váš mazlíček nemá na kůži žádné rány.
- Nekoupejte psa dva dny před a dva dny po aplikaci prostředku proti blechám a klíšťatům.
I když navenek to příliš nevypadá, psi jsou více „poškozováni“ častým koupáním než tím málo častým. Snažte se však nezapomínat na očistu příliš dlouho, protože pes, který je špinavý, nejen nepříjemně zapáchá, ale také s větší pravděpodobností trpí plísňovými a bakteriálními infekcemi.
Zdroj: https://polki.pl. Náhledová fotografie: Gettyimages