Jak cestovat levně na vlastní pěst: Největší chyby, které vás stojí majlant

Po bitvě je každý generál; takto asi reagují všichni, kterým po návratu z dovolené přijdou naše rady jako naprosto samozřejmé a myslí si, že tyhle „banality“ lze s výsměchem označit jako „to přece ví každý“.

Hodně lidí totiž touží po cestování a nových zážitcích, ale jsou přesvědčeni o tom, že je to musí stát hodně peněz. Pokud chcete někam vyrazit, ale stále to odkládáte (ne) jenom kvůli financím, mohou vám být naše rady pro nízkonákladové cestování na vlastní pěst příjemnou inspirací.

Nízkonákladového cestování na vlastní pěst

Nejlépe si výlet sami naplánujte a zorganizujte. Nejste na nikoho a nic vázáni. Svůj program si určujete podle vlastních představ.

Největší chyba

Dřív jste jistě šetřili, na čem se dalo, ale přesto jste ve finále zaplatili spoustu peněz. Největší chybou je, že nejste dostatečně připraveni na samotnou cestu. Nemáte předem připravený finanční rozpočet.

Předem z(a)jistit

Takže předem je vždy dobré si zjistit potřebné informace, které jsou nezbytné při cestě na vlastní pěst. Například, jak se dostanete z letiště do místa ubytování. Je to maličkost, ale právě při takových maličkostech se vaše dovolená prodraží. Nestane se tak, pokud budete dostatečně vybaveni informacemi o dané zemi, včetně přibližných nákladů na stravu, dopravu a ubytování.

Jak se připravit a na co si dát pozor

V první řadě si vytvořte rozpočet a plán – co chci v dané destinaci vidět a dělat, jak se tam dostanu, jakou formu dopravy v destinaci zvolím a podobně. To vám pomůže následně vybrat formu ubytování a stravování.

Před cestou si sepište seznam, co potřebujete sbalit, abyste na nic nezapomněli. Vždy si zkontrolujte doklady, udělejte si jejich kopie a uložte si vše potřebné do telefonu. Také si stáhněte offline mapu, která vám pomůže při orientaci a navigaci v dané zemi, pokud zrovna nebudete připojeni k internetu.

Všechno je na „netu“

Téměř všechny informace se dají vyhledat na internetu. Sice to zabere nějaký čas, ale je snadné se dopátrat informací z nespočtu cestovatelských blogů, průvodců, prezentací a článků, ať už českých nebo zahraničních.

Levné přesuny

Velkou výhodou je cestovat s nízkonákladovými leteckými společnostmi – dostat se co nejdál a nejrychleji za co nejméně peněz.

Levně se dá cestovat i vlakem. A ještě je veselo. Fotka od Ketut Subiyanto z Pexels

Vysledovat levné letenky

Dobré je provést si průzkum cílové destinace, nejlépe s přehledem cen. Ten se dá nalézt na webu numbeo.com Pokud máte na koupi letenky ještě čas, je dobré si zapnout bezplatnou službu „sledování cen letenky“. Funguje na principu, že pokud se cena letenky sníží nebo zvýší – přijde vám upozornění o změně ceny letenky na e-mail. Tuto službu lze zapnout na více „porovnávačích“, například na Skyscanner a Google Flights.

Na čem se dá nejvíc ušetřit a jak

Je obtížné určit, kolik peněz člověk potřebuje na svůj výlet, každý má hranice svého komfortu jinde. Nejvíce se ale dá ušetřit na stravě a ubytování. 

– Lze si například zvolit ubytování v soukromí s kuchyňkou, kde si můžete sami vařit.

– Důležité je také zvolit si dobré cestovní pojištění, které vás na cestách „ochrání“. 

– Ideální je cestování „nalehko“ jen s příručním zavazadlem. Ušetříte peníze za odbavená zavazadla, ale také čas strávený odbavením a čekáním na zavazadlo po cestě, v případě letu.

Nápomocné aplikace na všechno

Existuje nespočet různých aplikací, které jsou nám nápomocné při cestování, určitě si je stáhněte a používejte, jde jen o zvyk. Například:

– Rome2rio – online multimodální plánovač cest, který nabízí cestovní služby po celém světě

.- TripAdvisor – stránka věnovaná cestování a turismu. Obsahuje především recenze a tipy. Na stránkách je také diskusní fórum cestovatelů. Obsah vytvářejí sami uživatelé.

– Airbnb – webová služba zprostředkovávající pronájem ubytování, přes milion nabídek z celého světa

a dlouhá řada dalších aplikací a stránek, které vám dopomohou zorganizovat a užít si vaši cestu.

Tak směle do toho a šťastnou cestu kamkoliv!

Zdroje: Redakce, www.tripadvisor.com, www.livelikeitstheweekend.com, www.numbeo.com. Náhledová fotografie: JESHOOTS.com z Pexels